Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Kętrzyn, Region, Regiony
W 80. rocznicę zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu „ożyje” barak narad
W zrekonstruowanym baraku narad w Wilczym Szańcu w Gierłoży koło Kętrzyna grupa rekonstruktorów odtworzy naradę, podczas której doszło do zamachu na Adolfa Hitlera. Wizytę w Wilczym Szańcu zapowiedzieli też m.in. niemieccy naukowcy.
20 lipca 1944 roku płk Claus von Stauffenberg w teczce pod stołem zostawił ładunek wybuchowy. Bomba wybuchła dokładnie o 12.42. Hitler został ranny. Pułkownik Stauffenberg był jedną z 200 osób straconych po ujawnieniu zamachu.
W Wilczym Szańcu przy ruinach baraku, gdzie dokonano zamachu stoi tablica pamiątkowa. Odsłonięto ją w 1992 roku. W ceremonii brali udział m.in. synowie Stauffenberga: Berthold, Heimeran i Franz. Przy ruinach baraku znajdują się tablice z archiwalnymi zdjęciami oraz duża tablica poświęcona samemu Stauffenbergowi. Dziś wizytę w Wilczym Szańcu zapowiedzieli m.in. niemieccy naukowcy.
Wilczy Szaniec położony w Gierłoży koło Kętrzyna był jedną z najważniejszych kwater głównych Adolfa Hitlera w czasie II wojny światowej. Miejsce to, ukryte w gęstym lesie mazurskim, służyło jako centrum dowodzenia strategicznymi operacjami wojennymi, szczególnie po ataku na Związek Radziecki. Tam prawie 800 dni Hitler dowodził wszystkimi frontami II wojny światowej. Tu zapadały kluczowe decyzje, m.in. ta dotycząca krwawego stłumienia Powstania Warszawskiego.
Dziś Wilczy Szaniec jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na Mazurach. W tym sezonie, codziennie, Gierłoż odwiedza 3 tysiące osób.
Autor: B. Gajlewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy