Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Utrudnienia na Kanale Elbląskim. Trzy pochylnie czasowo zamknięte

Kanał Elbląski. Fot. Ł. Węglewski

We wtorek do południa zamknięte będą dla żeglugi trzy pochylnie na Kanale Elbląskim: w Kątach, Oleśnicy i Jeleniach – podały w komunikacie nawigacyjnym Wody Polskie. Kilkugodzinna przerwa wynika z naprawy konserwatorskiej na jednym z tych obiektów.

Pochylnie w Kątach, Oleśnicy i Jeleniach będą zamknięte w najbliższy wtorek, w godzinach od 7 do 12, w związku z koniecznością naprawy konserwatorskiej na pochylni Kąty. Po wykonaniu tych prac, pochylnie zostaną ponownie uruchomione dla żeglugi

– zapowiedział Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Na czas prowadzonych robót zmianę planów zapowiedziała Żegluga Ostródzko-Elbląska, która jest największym operatorem statków pasażerskich na kanale. We wtorek przed południem turyści będą mogli skorzystać z dwóch godzinnych rejsów, które rozpoczną się i zakończą w Buczyńcu. Potem statki wrócą do standardowych tras.

Zbudowany w 1862 roku Kanał Elbląski należy do najpopularniejszych wśród turystów dróg wodnych w regionie. Jest unikatowym zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem. Statki i inne jednostki pływające, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne.

Kanał przeszedł gruntową rewitalizację, która zakończyła się w maju 2015 roku. Został uznany za Pomnik Historii, a miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żegluga, Kanał Elbląski, Żegluga Ostródzko-Elbląska, pochylnie, zamknięcie, jelenie, Kąty
ZDZiT nie chce już zarządzać Zatorzanką. Co miasto zrobi ze słynnym targowiskiem?

Wszystko wskazuje na to, że olsztyńska Zatorzanka - zadaszone targowisko - będzie wystawione na sprzedaż. Budynek Zatorzanki, usytuowany na targowisku przy ul. Żeromskiego w Olsztynie, to...

Zamknij
RadioOlsztynTV