Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Tysiące uczniów w Olsztynie przeciwko hejtowi. Ruszyła „Akcja Relacja”
Młodzież z olsztyńskich szkół wzięła udział w lekcji edukacyjnej „Akcja Relacja”, która ma wspierać nastolatków w przeciwstawianiu się zjawisku hejtu. W wydarzeniu pod hasłem „Hej, Ty, REAGUJ!” w hali Urania wzięło udział kilka tysięcy uczniów szkół średnich.
W wydarzeniu wzięli udział znani influencerzy, m.in. aktorka Marta Zgutczyńska, która przez tuszę wiele razy doświadczyła hejtu w Internecie.
Rozpoczynamy ten event. Dzieciaki są bardzo „wyszczekane”, często coś krzyczą z trybun, to nie zawsze jest miłe, natomiast w momencie, kiedy my już zaczynamy mówić, wyświetlamy im jeden film, drugi film, pokazujemy, jak to jest szkodliwe, tam się już wytwarza refleksja. Te dzieciaki wychodząc stąd, naprawdę są trochę inne. Odbieramy im komfort, bo muszą się zetknąć z tymi komentarzami i tutaj czasami padają słowa bardzo mocne, ale oni powinni to zobaczyć
– powiedziała aktorka.
Młodzież przyznała, że wiele osób pozwala sobie w Internecie na zbyt dużo.
Jakieś obrażanie wyglądu na przykład, wyzywanie. (…) To na pewno otwiera oczy, ale myślę, że nie na długo
– mówiła jedna z uczennic.
Problem złośliwych i obraźliwych komentarzy powszednieje i się z tym nie godzimy – mówiła naszej reporterce nauczycielka V Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie Monika Pszczółkowska, przyznając jednocześnie, że problem dotyczy także placówki, którą reprezentuje.
Są to sytuacje podszywania się w Internecie pod inną tożsamość. Próby skrzywdzenia innych osób poprzez wykonywanie różnego rodzaju ośmieszających zadań, filmów, udostępnianie ich w innych grupach, więc są to tego typu akty przemocy
– dodała.
Zuzanna Świtała, psycholog z fundacji Embrace podkreślała, że obarczenie hejtem młodego człowieka zaburza jego sferę emocjonalną, powoduje lęk i obniża poczucie wartości.
Jeżeli nie ma dobrego wsparcia ze strony rodziny, to jest jeszcze bardziej obciążony taką sytuacją i jest to absolutnie druzgocące dla psychiki. Myślę, że to jest bardzo częste w polskich domach. Finalnie to prowadzi do śmierci
– zaznaczyła.
Ponad połowa nastolatków doświadczyła hejtu w Internecie. Zaledwie co trzeci z nich komuś to zgłasza.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Grabowska
Redakcja: P. Jaguszewski
PRZECZYTAJ TAKŻE
-
Wielki powrót Biało-Czerwonych po 17 latach. Polska wygrała w Olsztynie
-
Święto młodzieżowej siatkówki w Olsztynie. Za nami 11. Memoriał Doroszuka
-
Kilkuset młodych judoków rywalizowało w memoriale Józefa Matrackiego w Olsztynie
-
Od najmłodszych po seniorów. Tancerze z całej Polski rywalizują dziś w Uranii









![Indykpol AZS Olsztyn przegrał w półfinale Pucharu Polski [GALERIA] Indykpol AZS Olsztyn przegrał w półfinale Pucharu Polski [GALERIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F01%2F1000028120.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)


















