Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Święto muzyki ludowej w Stawigudzie. „Zaraziliśmy ich folklorem”

Fot. A. Skrago

Niemal 30 kapel i zespołów ludowych w ciągu dwóch dni zaprezentowało się na scenie podczas XIX Warmińskiego Przeglądu Chórów i Zespołów Śpiewaczych „Kurlantka”. Przegląd powrócił po trzech latach przerwy z powodu pandemii.

To święto muzyki tradycyjnej, które pokazuje, że wśród osób kultywujących folklor nie brakuje także młodych. Na scenie obok seniorów zaprezentowała się młodzież i dziec – mówią członkowie zespołu ALNA z Olsztyna.

Już dawno temu zaraziliśmy ich folklorem i od paru miesięcy grają z nami. (…) Możemy ich ze sobą zabrać, pokazać innych świat, inną kulturę, chciałabym, żeby z nami to robili.

00:00 / 00:00

Historia przeglądu „Kurlantka” sięga 2003 roku. Jest jedną z najważniejszych imprez tego typu w województwie, gdzie na jednej scenie mogą wystąpić kapele ludowe, chóry wielogłosowe i zespoły śpiewacze. – Dla wszystkich wykonawców to ważne wydarzenie – podkreśla Sylwia Wójcicka z Warmińskiej Kuźni.

Zauważyliśmy, że jest bardzo dużo nowych zespołów. To debiutanci podczas naszej imprezy

– dodawał dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie Witold Lubowiecki.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Radia Olsztyn.

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w folklor, Stawiguda, muzyka ludowa
Rozśpiewana Stawiguda. Trwa przegląd chórów i zespołów „Kurlantka”

W Stawigudzie rozpoczął się XIX Warmiński Przegląd Chórów i Zespołów Śpiewaczych „Kurlantka”. Różnorodność muzyczna, kolorowe stroje, rodzinna atmosfera to najważniejsze atuty przeglądu. Oprócz tradycyjnej pieśni warmińskiej,...

Zamknij
RadioOlsztynTV