Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Spada liczba osób korzystających z pomocy społecznej. Jak jest na Warmii i Mazurach?
Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w całym kraju w 2020 roku z pomocy społecznej korzystało ponad 1,5 miliona osób. To o ponad 4 procent mniej, niż w 2019.
Na Warmii i Mazurach były to 32 tysiące osób i tu także widać spadek. Przyczyny to malejące bezrobocie, rosnące pensje, ale też program 500 plus, co widać szczególnie dobrze, gdy porówna się dane wieloletnie.
W 2016 roku wprowadzono program Rodzina 500 plus i od tego roku zaczęto odnotowywać znaczne spadki liczby osób objętych pomocą społeczną na terenie naszego województwa. Gdyby porównać dane z 2020 i 2015 roku, to ten spadek jest aż o 25 procent
– mówi Anna Słowińska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w warmińsko-mazurskim urzędzie wojewódzkim.
Warmińsko-mazurskie nadal jest jednak na pierwszym miejscu pod względem zasięgu pomocy społecznej. Korzysta z niej 7,2 procent mieszkańców regionu, to najwyższy wynik w kraju. Z drugiej strony, w 2019 roku było to 8 procent.
W samym Olsztynie od kilku lat z pomocy społecznej co roku przestaje korzystać około 200 rodzin. Spadającej liczbie rodzin z dziećmi korzystających z pomocy społecznej towarzyszy jednak drugi trend. To rosnąca liczba seniorów.
Wzrosła liczba osób korzystających z usług opiekuńczych, więcej osób kwalifikuje się do korzystania z placówek wsparcia dziennego, ponieważ są to osoby często samotne. Do tego pomoc pieniężna na wykupienie leków czy opłacenie mieszkania, bo osoby te często mieszkają same
– mówi Elżbieta Skaskiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie.
To trend widoczny w całej Polsce – seniorzy stanowią obecnie ponad 15 procent beneficjentów pomocy społecznej, dla porównania w roku 2017 stanowili około 12 procent.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy