Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
U franciszkanów otwarto poradnię. Pomoc jest darmowa
Nowy punkt pomocowy na mapie Olsztyna. To odpowiedź na potężne potrzeby wparcia w kryzysie, którego doświadcza coraz więcej osób.
Od dziś osoby, które zmagają się z trudami, mogą skorzystać ze wsparcia specjalistów nowej poradni. Mieści się w klasztorze franciszkanów na olsztyńskim Zatorzu. Proboszcz parafii, ojciec Cordian Szwarc przyznał, że jego obawy budzi coraz młodszy wiek osób potrzebujących pomocy.
Usłyszałem, że u dzieci poniżej 10. roku życia pojawiają się pierwsze myśli samobójcze. Wśród wielu czynników jest to, że dorośli nie zapraszają do jakiegoś pięknego świata, pełnego nadziei i dobra. Tylko zapraszają do świata, w którym nie chce się żyć. Dlatego ta poradnia ma być też miejscem odzyskiwania sensu i radości życia
– powiedział proboszcz.
Oferowane wsparcie skierowane jest jednak do szerszej grupy osób. Wśród osób, które będą pomagać, jest wielu specjalistów z różnych dziedzin – wyjaśniała Dorota Staszewska, koordynator Poradni u Franciszka.
Z jednej strony dla tych, którzy się zmagają z depresją, z uzależnieniem, mają jakiekolwiek problemy, ponieważ tutaj będą przyjmować specjaliści. Psycholodzy, pedagodzy, terapeuci, emerytowana doktor psychiatrii, której specjalizacją będzie psychoonkologia. Mediator rodzinny, która jest jednocześnie ławnikiem w sądzie dla nieletnich. Będzie również doradca życia rodzinnego
– dodała koordynatorka.
Po pomoc zazwyczaj sięgamy zbyt późno. Lidia Bielińska, terapeutka w Poradni u Franciszka zachęca, by kiedy dzieje się źle – nie czekać.
Jak widzę, że mam obniżony nastrój przez dłuższy czas; że rzeczy, które do tej pory sprawiały mi radość, już tego nie robią; kiedy widzę, że przestaję sobie z tym radzić, to warto się kogoś poradzić. Nie czekać do tego stopnia, aż będzie źle, że staniemy na granicy myśli samobójczych. Nie jesteśmy od tego, żeby straszyć, ale żeby pokazać, że nie musisz dochodzić do tej ściany. Żeby prosić o pomoc
– tłumaczyła terapeutka.
W poradni będzie przyjmowała m.in Alicja Kowalik – to mediator i ławnik w sądzie rodzinnym, która chce wspierać domy doświadczające przemocy.
Nie wolno ci się poddawać wpływom ze strony drugiego człowieka, a przede wszystkim należy chronić dzieci. Jeśli w pierwszej kolejności nie chcesz zrobić czegoś dla siebie, to kierując się dobrem dziecka, podejmij działania. Apel do jednej i drugiej strony – pozwólcie sobie pomóc, przynajmniej spróbujcie
– powiedziała.
Pomoc będzie udzielana za darmo, bo specjaliści, którzy się z nią związali, udzielają wsparcia jako wolontariusze. Wystarczy się udać do klasztoru przy ul. Wyspiańskiego 4 w Olsztynie.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Chmielewska