Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sinice odpuściły! Można się już kąpać w jeziorze Ukiel

fot. P. Getka

Dobra informacja przed weekendem dla mieszkańców Olsztyna i turystów odwiedzających stolicę Warmii i Mazur.

Można znów korzystać z kąpielisk i wodnego placu zabaw nad jeziorem Ukiel – poinformował Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie. Sanepid stwierdził, że w jeziorze nie ma już śladów zakwitu sinic, a woda jest dobrej jakości. Tymczasowy zakaz kąpieli przy olsztyńskiej plaży miejskiej nad Ukielem obowiązywał przez ponad 2 tygodnie.

Dziś możliwość bezpiecznego kąpania przywrócił swoją decyzją powiatowy inspektor sanitarny w Olsztynie. Podczas porannej kontroli nie stwierdzono obecności smug, kożucha czy piany, które świadczyłyby o zakwicie sinic. Ponadto wyniki ostatnich badań laboratoryjnych potwierdziły, że jakość wody spełnia wymogi sanitarne.

Wysokie temperatury sprzyjały namnażaniu się sinic. Powodowały, że woda była zielona, pienista i miała nieprzyjemny zapach. W czasie rozpadu sinice uwalniają dużo toksyn, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

W województwie warmińsko-mazurskim w tym sezonie uchwałami rad gmin wyznaczono 42 kąpieliska. Według danych publikowanych na stronie sk.gis.gov.pl obecnie woda we wszystkich kąpieliskach w regionie nadaje się do kąpieli.

fot. P. Getka

fot. P. Getka

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za sanepid/PAP

Jezioro Ukiel niedostępne dla kąpiących się. Sinice zaatakowały

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ukiel, plaża, sinice, kąpiel
Biorą sprawy w swoje ręce. Na wsiach powstają place zabaw i plaże

Od 13 lat mieszkańcy powiatu ełckiego dzięki pomocy samorządu rozbudowują wiejską infrastrukturę. Powiat daje 15 tysięcy złotych, gmina i sołectwo dokładają 5 tysięcy. Mieszkańcy sami tworzą...

Zamknij
RadioOlsztynTV