Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sieroctwo niejedno ma imię

Fot. pixabay.com

Temat dzieci, których rodzice wyjechali do pracy za granicę, temat kosztów jakie muszą ponosić za rozstanie z bliskim nie jest nowy.

Zaczął się 10 lat temu wraz z przystąpieniem Polski do Unii i otwarciem wielu europejskich rynków pracy. Pamiętajmy jednak o innej grupie eurosierot, choć to określenie nie jest do końca trafne. Chodzi o starych rodziców, których dorosłe dzieci wyjechały z Polski i ślad po nich zaginął. A jeśli nawet nie zaginął, to wieloletnia rozłąka potrafi czasem bardzo osłabić relacje.

Coraz starsi rodzice, często coraz słabsi i schorowani, żyją w samotności. Często nie mają internetu, pieniędzy na komórkę, aby zadzwonić i nawiązać kontakt. Są na Warmii i Mazurach całe wsie, gdzie mieszkają starzy, ledwo dający sobie radę ludzie, których dzieci wyjechały kiedyś do pracy za granicę. „Ich też trzeba „policzyć”, tak jak chcą to zrobić różne instytucje w stosunku do dzieci, zainteresować się nimi i objąć szeroko pomocą polityki społecznej” – mówią socjologowie.

Eurosieroctwo „starszych” – podkreślają – jest tym ważniejsze, że w Polsce właśnie rodziny są często jedyną podporą i oparciem dla takich osób.

Posłuchaj raportu Alicji Kulik

00:00 / 00:00

 

Więcej w babcia
policja, radiowóz
Zniknięcie pijanej babci, która opiekowała się wnuczkiem

Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania pijanej babci, która opiekowała się wnukiem. Mieszkanka Elbląga może usłyszeć zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia dziecka. Policjanci dostali...

Zamknij
RadioOlsztynTV