Dzień Babci i Dziadka. Za co dziękujemy swoim dziadkom?
Zapach, smak ulubionych potraw, cierpliwość i miłość – to najczęściej pamiętamy z domu babć i dziadków. 21 stycznia obchodzony jest Dzień Babci, a nazajutrz Dzień Dziadka, ale zwykle obchodzimy te święta jednocześnie.
Jest to okazja, by oddać hołd i podziękować im za troskę i miłość. Z domem dziadków kojarzą nam się dobre nauki i najlepsze smaki. Tradycyjne role babci i dziadka uległy zmianie. W dzisiejszych czasach dziadkowie na ogół jeszcze pracują lub są ludźmi aktywnymi. Nie niańczą wnucząt, za to jak przyznała Krystyna Dorosz z Olsztyńskiej Rady Seniorów, babcia 6 wnucząt – wybierają inną formę spędzania z nimi czasu. Na przykład wspólnie chodzą na wydarzenia kulturalne.
Moda na bycie aktywnym seniorem to jedno, ale są wciąż osoby, które nie wyobrażają sobie tego, by nie poświęcić się wnukom. Wśród tych osób jest Jan Rzepecki z Olsztyna. Wiele babć i dziadków decyduje się na udział w zorganizowanych warsztatach np. z nowych technologii, by m.in. dotrzymać kroku wnukom.
Pomysł utworzenia święta w Polsce pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku za sprawą wystąpienia Mieczysławy Ćwiklińskiej jako babci w sztuce „Drzewa umierają stojąc”. W 1966 roku również „Express Wieczorny” ogłosił dzień 21 stycznia „dniem babci”. Później powstała również tradycja obchodzenia Dnia Dziadka.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski