Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Samorządy liczą każdy grosz. Czy przez pandemię zagrożona jest realizacja budżetów obywatelskich?

W sprawie budżetu obywatelskiego prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o zgodę na zmianę przepisów dotyczących budżetu.

Większość miast zastanawia się, czy można przesunąć w czasie realizację tegorocznych projektów oraz czy jest możliwość do czasu ustania zagrożenia odstąpić od wdrażania kolejnych edycji

– mówi Marta Bartoszewicz, rzecznik olsztyńskiego ratusza.

Powodem takiej decyzji są mniejsze wpływy do budżetów – mówi burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz, bo warto tu wspomnieć, że włodarze mniejszych miast decyzję o zawieszeniu budżetu obywatelskiego mogą podejmować samodzielnie.

Większe samorządy, zgodnie z ustawą, muszą przeznaczać na budżet obywatelski równowartość pół procent wydatków gminy w poprzednim roku. W tej chwili olsztyński samorząd liczy każdy grosz.

Zadania inwestycyjne trudno będzie udźwignąć – wyjaśnia Marta Bartoszewicz i dodaje – straty w kasie samego Olsztyna są bardzo duże.

Wpływy z tytuły PIT spadły o ponad 12 milionów złotych, czyli o prawie 42 procent w stosunku do ubiegłego roku. Straty notują też miejskie jednostki m.in. ZDZiT, OSiR i jednostki kultury. Jest też sporo wniosków od przedsiębiorców dotyczących ulg w czynszach i podatkach.

Samorządy wyjaśniają, że trudno też wyobrazić sobie przeprowadzanie kolejnych edycji budżetów obywatelskich bez zabiegania o głosy, otwartych konsultacji w ich sprawie i możliwości realizacji np. wybranych przez mieszkańców imprez plenerowych.

Posłuchaj relacji Katarzyny Piaseckiej

Decyzja nie zapadła jeszcze m.in. w Elblągu, który jako pierwszy na Warmii i Mazurach uruchomił taki budżet.

W Ostródzie natomiast mimo pandemii trwają przygotowania do uruchomienia pierwszego w historii miasta budżetu obywatelskiego. Pierwsze testy nowego systemu mają ruszyć w przyszłym tygodniu, a docelowo pierwsze projekty mają zostać realizowane w 2022 roku.

Ostróda również teraz zaciska pasa, ale liczymy, że do 2022 roku wszystko wróci do normy

– wyjaśnia Agnieszka Majewska-Pawełko, zastępca burmistrza Ostródy.

Jak to wygląda w innych miastach Polski?

Z powodu pandemii o zmianie harmonogramu realizacji budżetu obywatelskiego zdecydowała m.in. Warszawa. W Gdańsku samorząd zrealizuje inwestycje, które zostały wybrane w ubiegłym roku, jednak wciąż zastanawia się nad przyszłością tegorocznej edycji. Za to np. w Krakowie, Białymstoku i Szczecinie – nic się nie zmienia. W tym roku znowu można zgłaszać i wybierać inwestycje, które zostaną zrealizowane za rok.

Autor: K.Piasecka
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

Więcej w samorząd, pieniądze, finanse, inwestycje, samorządy, budżet obywatelski
Wybory prezydenckie – kiedy i z jakimi kandydatami? Posłuchaj audycji Jeden na Jednego

Jeden na Jednego, czyli słowne starcie przedstawiciela opozycji z przedstawicielem partii rządzącej. Zdalnymi gośćmi Andrzeja Piedziewicza byli: Radosław Nojman – Prawo i Sprawiedliwość Konrad Sajkowski –...

Zamknij
RadioOlsztynTV