Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Samorządowcy spieszą na pomoc Żuławom. „Chcemy uratować nasz dom”

Kanał melioracyjny. Żuławy Wiślane

Powstanie program odtworzeniowy dla rolniczych Żuław. Chodzi o zmodernizowanie systemu melioracyjnego oraz zabezpieczenie regionu szczególnie narażonego na podtopienia i powodzie.

Rozmowy samorządowców z przedstawicielami rządu zaczęły się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Były bardzo rzeczowe, zaczynamy działać – wyjaśnia wójt Gronowa Elbląskiego Marcin Ślęzak, jeden z trzech liderów samorządowej inicjatywy.

Chcemy, jak najszybciej działać, żeby nasze Żuławy, nasz dom uratować.

00:00 / 00:00

W rozmowach uczestniczy poseł Leonard Krasulski.

To wyjątkowo cenne miejsce dla naszej gospodarki, specyficzny region żuławski – nie mazurski, nie warmiński czy powiślański. Inicjatywa wychodzi od rolników, którzy najlepiej wiedzą, co im potrzebne i czego brakuje

– podkreśla poseł.

00:00 / 00:00

Warmia i Mazury to tylko część naszego województwa, a Żuławy są jego istotną częścią, często zapomnianą. Chcemy to zmienić

– podkreśla Andrzej Śliwka, sekretarz ekonomiczny Rady Ministrów i wiceminister Aktywów Państwowych.

00:00 / 00:00

Działania mają być dwutorowe – najpierw rządowe celowe, potem na rzecz programu dla Żuław z samorządowcami. Wójt gminy Elbląg Zygmunt Tucholski – obok włodarzy gmin Markusy i Gronowo Elbląskiego, jest przedstawicielem mieszkańców Żuław Elbląskich.

Widzimy reakcję na nasze apele – być może tym motorem będą Wody Polskie, może wojewoda, może powołany zostanie pełnomocnik. Stukamy, pukamy, na razie odzew jest – co nas bardzo cieszy.

00:00 / 00:00

To początek działań. Zostanie powołany zespół, który zajmie się potrzebami całych Żuław Wiślanych, które są na obszarze dwóch województw: warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: M. Rutynowski/A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w region, Żuławy, podtopienia, rolnictwo, ratunek, samorządowcy, powodzie, zabezpieczenie
Wiceminister Janusz Kowalski: stawiamy na biogazownie, jesteśmy przeciwko wiatrakom

Rolnicy powinni stawiać na biogazownie - przekonywał w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski, z którym rozmawiała Dorota Grzymska. Polityk odpowiada w resorcie za...

Zamknij
RadioOlsztynTV