Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Są wytyczne w sprawie odkażania przestrzeni publicznych. Jak wygląda sytuacja w miastach regionu?

Samorządy, by walczyć z koronawirusem, mają odkażać przestrzenie publiczne. Główny Inspektor Sanitarny przez wojewodów przekazał im wytyczne w tej sprawie. Mowa o zalecanych środkach używanych do dezynfekcji, kluczowych miejscach i porze odkażania.

W Olsztynie odpowiednimi preparatami dezynfekowane są jak na razie autobusy i tramwaje. Jeśli chodzi o przestrzenie publiczne, takiej potrzeby nie ma – mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta. Jak tłumaczy, od kilkunastu dni w mieście nie ma nowych przypadków zachorowania, mieszkańcy zgodnie z zaleceniami pozostają też w domach. Decyzje o odkażaniu miejsc publicznych będą zależały od rozwoju sytuacji – mówi Bartoszewicz:

Jeżeli okaże się, że ta liczba będzie drastycznie wzrastać, podejmiemy kolejne kroki i być może rozważymy także odkażanie ulic. Na ten moment, kiedy sytuacja jest stabilna i od kilkunastu dni nie ma nowych zachorowań, uważamy że nie ma takiej potrzeby.

00:00 / 00:00

Podobnie sytuacja wygląda w Elblągu – tam jednak miasto podpisało też umowę z prywatną firmą na odkażanie pomieszczeń miejskich, w których odbywana była kwarantanna. Z kolei inaczej jest np. w Szczytnie – mówi burmistrz miasta Krzysztof Mańkowski:

Od samego początku bardzo rygorystycznie podeszliśmy do tych spraw. Od przyszłego tygodnia przymierzamy się do dezynfekcji przystanków, w mniejszym stopniu zajmiemy się również ławkami w parkach. Również od przyszłego tygodnia będziemy próbowali ozonować autobusy miejskie.

00:00 / 00:00

Dodajmy jeszcze, że dokument GIS-u wskazuje rekomendowane miejsca, które w pierwszej kolejności powinny być odkażane. To przystanki autobusowe, miejsca przy szpitalach czy zakładach pracy oraz miejsca, gdzie wystąpiło zachorowanie na COVID-19.

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w miasta, Marta Bartoszewicz, przestrzeń publiczna, Krzysztof Mańkowski, koronawirus
Ograniczenia w przemieszczaniu i w sklepach. Wyjaśniamy najnowsze obostrzenia

Co można, a czego nie można robić w czasach pandemii? Do Radia Olsztyn dzwoni wiele osób, które nie do końca wiedzą, jak wyglądają w praktyce wprowadzone...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV