Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -16 °C pogoda dziś
JUTRO: -11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ograniczenia w przemieszczaniu i w sklepach. Wyjaśniamy najnowsze obostrzenia

fot. Przemysław Getka

Co można, a czego nie można robić w czasach pandemii? Do Radia Olsztyn dzwoni wiele osób, które nie do końca wiedzą, jak wyglądają w praktyce wprowadzone obostrzenia. Na najczęściej zadawane pytania odpowiedzi szukał Leszek Tekielski.

Na czym polegają ograniczenia w przemieszczaniu?

Według wprowadzonych obostrzeń, z domu można wyjść tylko do pracy zawodowej lub do wolontariatu. Można też załatwiać sprawy codzienne, jak wyjście na zakupy, do apteki, do lekarza lub opieka nad bliskimi. Możliwe są także spacery z psem. Na zewnątrz należy zachowywać dystans dwóch metrów od innych. Nie dotyczy to rodzin czy opiekunów osób niepełnosprawnych. Wprowadzono także zakaz wychodzenia z domu dla niepełnoletnich, chyba że w towarzystwie rodzica. Nie wolno korzystać z bulwarów, plaż, promenad czy rowerów miejskich. Złamanie zakazów podlega karze, a obostrzenia będą obowiązywać do 11 kwietnia.

00:00 / 00:00

 

Jak wygląda sytuacja w transporcie publicznym czy sklepach?

W tramwajach i autobusach może być zajęta tylko połowa miejsc, w taki sposób, by pasażerowie siedzieli jak najdalej od siebie. Podobnie jest z autami większymi niż 9-osobowe – tu także może być zajęta tylko połowa. Jeśli chodzi o transport prywatny, to co drugie miejsce musi być puste. Kolejna ważna kwestia to zakupy. W sklepach może być trzy razy tyle klientów, ile czynnych jest kas, np. w małym osiedlowym sklepiku, gdzie czynna jest jedna kasa, mogą przebywać trzy osoby. Jest też ważna informacja dla seniorów, codziennie od 10 do 12 zakupy mogą robić tylko osoby powyżej 65. roku życia.

00:00 / 00:00

 

Co mogą robić osoby na kwarantannie i kto jej podlega?

Jeśli wróciliśmy z zagranicy, mieliśmy kontakt z takimi osobami lub mieszkamy z osobą na kwarantannie, pod żadnym pozorem nie możemy wychodzić z domu. To, czy stosujemy się do przepisów, może w każdej chwili zweryfikować policja, a przypadki złamania kwarantanny są surowo karane. Może za to grozić do 30 tysięcy złotych grzywny, a w niektórych przypadkach nawet areszt. Osoby, które wracają z zagranicy i nie mogą odbyć kwarantanny w domu, powinny zwrócić się o pomoc do Urzędu Wojewódzkiego. Wojewodowie na czas kwarantanny mają specjalnie do tego przeznaczone lokale.

00:00 / 00:00

 

Autor: L. Tekielski
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sklep, zakaz, spacer, ograniczenia, transport publiczny, zasady, obostrzenia, sklepowe kradzieże, koronawirus
Już ponad 3 tysiące zakażeń COVID-19 w kraju, zmarły dwie kolejne osoby. Nowe przypadki w regionie

Ministerstwo Zdrowia podało w piątek przed południem, że liczba osób zarażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 3 149 po tym, jak potwierdzono 203 kolejne przypadki zakażenia,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV