Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rośnie zagrożenie powodziowe na Żuławach

Jeśli będzie cofka to jako pierwsza uderzenie wody odbierze Wyspa Nowakowska. Fot. archiwum RO

Żuławy Elbląskie prawie bez szwanku przeszły pierwszy atak orkanu Ksawery. Cały czas rośnie jednak zagrożenie powodziowe.

Początkowo silny południowo-zachodni wiatr spowodował znaczny spadek poziomów wód Zalewu Wiślanego, Jeziora Drużno i jego dopływów. Wiatr zmienia się na północny i będzie wpychać wodę z Bałtyku w głąb lądu.

Starosta Elbląski zdecydował, że w starostwie i zagrożonych gminach Elbląg i Gronowo Górne pełnione są całodobowe dyżury.

Jeśli będzie cofka to jako pierwsza uderzenie wody odbierze Wyspa Nowakowska. Wszystko jest pod stałą kontrolą, kilka razy dziennie objeżdżamy wały i sprawdzamy je – zapewnia wójt Genowefa Kwoczek. Elbląscy strażacy na wypadek powodzi dostali wsparcie z jednostek z Braniewa, Bartoszyc i Lidzbarka Warmińskiego.

Dużo pracy ma też Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Do tej pory wały nie zostały uszkodzone. Nie wiadomo jednak, jakie szkody zrobiły bobry, po których wciąż trzeba wypełniać dziury, by wały były szczelne.

Tereny depresyjne na Żuławach Elbląskich są wyjątkowo narażone na powódź, którą wywołuje tzw. cofka. Występuje ona niemal zawsze, kiedy wieje północny i północno-zachodni silny wiatr.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w powódź, Nowakowo, Żuławy Elbląskie
Dramat pięciu rodzin z Kolna po powodzi trwa nadal

Woda w piwnicach, pękające mury domów i wilgoć na ścianach - tak wyglądają domy pięciu rodzin w Kolnie koło Biskupca. W lipcu zeszłego roku po powodzi...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV