Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
RODO wchodzi w życie. Nasze dane osobowe mają być lepiej chronione
RODO – unijne rozporządzenie o ochronie danych nakłada nowe obowiązki na administratorów danych osobowych, czyli na wszystkie podmioty, które mają dane zwykłych obywateli.
Urzędy, firmy, portale internetowe, czy przychodnie. One wszystkie mają lepiej chronić dane swoich klientów i pacjentów. W przychodniach oznacza to np., że nie będzie już można wywoływać pacjenta po nazwisku. Do wejścia RODO przygotowywały się też urzędy. Urząd Miasta Olsztyna zaczął przygotowania ponad 2 lata temu.
Mamy system teleinformatyczny zgodny z tą normą, drugim obszarem jest tzw. obszar środowiskowy – mamy ochronę, procedury dostępu do papierowych dokumentów, są one zabezpieczone w szafach i przy pomocy innych systemów
– informuje Zbigniew Korzeniewski, odpowiedzialny za ochronę danych w olsztyńskim ratuszu.
Z punktu widzenia klienta istotne zmiany dotyczą też firm czy portali internetowych. RODO daje nam prawo do bycia zapomnianym – możemy zażądać usunięcia naszych danych z systemów np. sklepu internetowego. Ale uwaga – nie zawsze.
Jeśli coś zamówimy w sklepie internetowym i za to nie zapłacimy, to nie możemy żądać usunięcia naszych danych
– zaznacza mecenas Rafał Wiśniewski.
RODO daje też szansę na spadek liczby telefonów od telemarketerów, którzy dostają nasze numery rzekomo od maszyn losujących.
Choć samo z siebie to się raczej nie stanie, zalecałbym podejście proaktywne
– ocenia mecenas Wiśniewski.
Proaktywne – czyli otrzymując niechciany telefon od sprzedawcy odkurzaczy, żądajmy usunięcia naszych danych z jego bazy. A jeśli otrzymujemy reklamy wysłane e-mailem i zapychające nam skrzynkę – powinniśmy teraz otrzymać e-maile z dokładną instrukcją, jak z takich reklam zrezygnować.
RODO wprowadza też wysokie kary dla firm, które złamią przepisy. Mogą one sięgnąć nawet 20 milionów euro lub 4% światowego rocznego obrotu danego przedsiębiorstwa.
Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio