Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Robert Traba i Grzegorz Gromek

Od prawej Robert Traba i Grzegorz Gromek

Bohaterami kolejnego odcinka cyklu Ludzie Kultury są historyk, działacz społeczny i regionalista Robert Traba oraz aktor teatralny i filmowy Grzegorz Gromek.

Robert Traba

Historyk, politolog, działacz społeczny i kulturoznawca, regionalista, olsztynianin. Profesor Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, w latach 2006-2018 dyrektor Centrum Badan Historycznych w Berlinie. Studia ukończył na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1992 na podstawie rozprawy zatytułowanej „Niemiecki ruch katolicki na Warmii wobec spraw polskich w latach 1871-1914” na Uniwersytecie Wrocławskim uzyskał stopień naukowy doktora, a w następnych latach habilitował się. 28 listopada 2019 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk społecznych.

Robert Traba specjalizuje się w historii Europy Środkowo-Wschodniej i Niemiec w XIX i XX wieku, a także badaniach polsko- niemieckiego pogranicza. Badacz takich dziedzin jak pamięć społeczna i historia kulturowa, a także historia Niemiec i Polski w XIX i XX wieku. Zajął się również takimi zagadnieniami jak historia stosowana, otwarty regionalizm, krajobraz kulturowy, akulturacja oraz pamięć kulturowa. W ciągu ostatnich 20 lat opublikował 8 książek autorskich po polsku, niemiecku i angielsku oraz około 30 monografii zbiorowych. Od lat 90. zaangażowany w tworzenie kultury na Warmii i Mazurach.

Laureat tegorocznej nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury. Instytucją wnioskującą o nagrodę było Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur.

Grzegorz Gromek

Aktor teatralny i filmowy. Jest jednym z najbardziej twórczych ludzi olsztyńskiej sceny, nie tylko występuje, także komponuje muzykę do spektakli, nagrywa słuchowiska, reżyseruje, prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych. Od 2006 roku jest związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Ma w swoim dorobku ponad 50 ról, nagrody i wyróżnienia oraz doświadczenie w występach na festiwalach w całym kraju, m.in. w Gdyni, Koszalinie, Krakowie czy Katowicach.

Aktor ma szerokie emploi i swoisty urok sceniczny. Główne role zaczął grać jeszcze jako uczeń Studium Aktorskiego. Wśród ważniejszych ról Grzegorza Gromka można wymienić tytułowego Woyzecka z dramatu Georga Buchnera, Jamesa w „Produkcie” Marka Ravenhilla, tytułowego Ellinga w sztuce Axela Hellsteniusa, Nikodema Dyzmę w „Karierze Nikodema Dyzmy” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, Hrabiego Szarma w „Operetce” Witolda Gombrowicza, Mężczyznę w sztuce „W stanie zagrożenia” Falka Richtera, czy główną rolę – McMurphy’ego w „Locie nad kukułczym gniazdem”. W 2018 roku założył Teatr Nowy w Olsztynie, by realizować się także jako reżyser i producent spektakli.

Laureat tegorocznej nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury. Instytucją wnioskującą o nagrodę był Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Posłuchaj audycji Ludzie Kultury Warmii i Mazur


Autor tekstu i zdjęcia: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu

Audycja powstała przy współpracy z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu

 

Autor: M. Szczygło
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w kultura, Grzegorz Gromek, Ludzie kultury
Jest zwiastun filmu o morderstwie Jolanty Brzeskiej. Kiedy premiera „Lokatorki”?

„Lokatorka” to dramat sensacyjny inspirowany do dziś niewyjaśnioną sprawą śmierci warszawskiej aktywistki – Jolanty Brzeskiej.  Film odsłania kulisy funkcjonowania i metody działania tzw. mafii reprywatyzacyjnej, dla...

Zamknij
RadioOlsztynTV