Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ratownicy uczestniczyli w seminarium. „To grupa, która musi się nieustannie szkolić”

Fot. A. Skrago

Ratownicy medyczni, ale także pielęgniarki i lekarze oraz studenci ratownictwa z regionu szkolili się w Olsztynie. Wykłady prowadzone przez doświadczonych ekspertów z dziedziny przedszpitalnego i szpitalnego ratownictwa medycznego dotyczyły m.in. resuscytacji, stanów nagłych w położnictwie czy nowych leków wprowadzanych w ratownictwie medycznym.

Spotkanie było też okazją do wymiany doświadczeń i opinii. – Często brakuje nam rąk do pracy, a okrojenie zespołów w karetkach do dwóch osób to zła praktyka – zauważył ratownik medyczny Karol Mazurek. Jak oceniła Magdalena Zakrzewska, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie, dodatkowym wyzwaniem w tej sytuacji jest sprawne wypełnianie dokumentacji przez ratowników.

Ratownicy medyczni muszą się bez ustanku szkolić i zdobywać nowe umiejętności. – Wachlarz tematów jest bardzo szeroki. Od resuscytacji, obsługi portów, wypełnianiu dokumentacji, po leczenie bólu i nowe leki. – mówił kierownik Katedry Ratownictwa Medycznego Collegium Medicum UWM dr Paweł Jastrzębski.

W szkoleniu zorganizowanym przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie oraz Szkołę Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UWM uczestniczyło kilkadziesiąt osób, także pielęgniarki i lekarze oraz studenci ratownictwa, a wśród nich – studentka ratownictwa Natalia Maleszewska. Dlaczego wybrała ten zawód? – Bardzo lubię adrenalinę. Jestem też strażakiem-ochotnikiem. Dziadek zaszczepił we mnie tego bakcyla do ratowania ludzkiego życia. Stwierdziłam, że podejmę studia na kierunku ratownictwo medyczne – przyznała.

W seminarium zorganizowanym przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie oraz Szkołę Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UWM uczestniczyło kilkadziesiąt osób.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko

Więcej w ratownictwo medyczne
Im większe miasto, tym dłużej czekamy na karetkę. Co zmieni się w regionie?

15 minut - to maksymalny czas oczekiwania na karetkę, jaki powinien obowiązywać na terenach poza miastami powyżej 10 tys. mieszkańców. Ta norma jest przekraczana we wszystkich...

Zamknij
RadioOlsztynTV