Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Gdzie i jak szukać pomocy medycznej w Sylwestra i w Nowy Rok

W sytuacji nagłej choroby w Sylwestra i Nowy Rok należy udać się do najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Ich adresy można znaleźć na stronach oddziałów wojewódzkich NFZ. Nie obowiązuje rejonizacja – przypomina NFZ.

Tu znajdziesz informację o świątecznej opiece zdrowotnej w województwie warmińsko-mazurskim.

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował poradnik, gdzie można znaleźć pomoc medyczną w weekend, Sylwestra i w Nowy Rok.

NFZ przypomina, że całodobowo w święta i dni ustawowo wolne od pracy można skorzystać z pomocy medycznej w dowolnym punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Należy się tam udać w sytuacji: nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia się stanu zdrowia, zaostrzenia dolegliwości choroby przewlekłej, infekcji dróg oddechowych z wysoką gorączką, bólów brzucha nieustępujących mimo stosowania leków rozkurczowych, bólów głowy, nieustępujących mimo stosowania leków przeciwbólowych, biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku.

Adresy i dane kontaktowe do punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są dostępne na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.

NFZ podkreśla, że nie potrzeba skierowania i wcześniejszej rezerwacji. Nie obowiązuje też rejonizacja. Pomoc jest udzielana bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dyżurujący lekarz udzieli porady: w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie, w przypadkach medycznie uzasadnionych w miejscu zamieszkania lub pobytu. Pielęgniarka udzieli świadczeń medycznych: w warunkach ambulatoryjnych, w przypadkach medycznie uzasadnionych w miejscu zamieszkania lub pobytu pacjenta.

Narodowy Fundusz Zdrowia wskazuje, że w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR).

SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia. NFZ podkreśla, że takie sytuacje wymagają natychmiastowych czynności ratunkowych i wdrożenia szybkiej diagnostyki oraz podjęcia leczenia.

W przypadku SOR i izby przyjęć o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia, lecz stan zdrowia, oceniony przez personel medyczny. Do tych placówek można zgłosić się bez skierowania, niezależnie od miejsca swego zamieszkania.

W sytuacjach bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia należy zadzwonić pod numer 112 lub 999 i wezwać zespół ratownictwa medycznego.

Zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych ze względu na ryzyko poważnego uszkodzenia funkcji organizmu, uszkodzenia ciała lub utraty życia.

Wzywamy zespół ratownictwa medycznego, jeśli ktoś w naszym otoczeniu np. stracił przytomność, ma drgawki, zaburzenia rytmu serca, rozległe oparzenia, uporczywe wymioty – zwłaszcza z domieszką krwi, odczuwa nasiloną duszność lub ostry ból brzucha

– wskazuje NFZ.

Przez 24 godziny na dobę do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pod numerem infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 bezpłatnie można uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat pomocy medycznej w czasie świąt. Konsultanci infolinii NFZ powiedzą, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.

Z kolei na rządowej stronie pacjent.gov.pl dostępne są szczegóły dotyczące aplikacji mojeIKP. W aplikacji mobilnej mojeIKP można znaleźć praktyczny przewodnik, który krok po kroku pokazuje jak prawidłowo wykonać czynności ratujące życie. Aplikacja jest bezpłatna, wystarczy pobrać ją na telefon komórkowy – aby uruchomić pierwszą pomoc, nie trzeba logować się do aplikacji.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za PAP

Więcej w zdrowie, lekarz, pogotowie, szpital, służba zdrowia, NFZ, pomoc, infolinia, pacjent, ratownictwo medyczne, Narodowy Fundusz Zdrowia, chory, SOR, izba przyjęć
Nie żyje 17-latka. Prawdopodobnie zatruła się czadem

Nie żyje 17-latka z Ostródy, którą bliscy znaleźli w łazience. Prawdopodobne zatruła się czadem. Urządzenia pomiarowe wykazały w mieszkaniu obecność tlenku węgla. Do tragicznego zdarzenia doszło...

Zamknij
RadioOlsztynTV