Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Profesor Andrzej Kozłowski: Wychodzimy z wielkiego kryzysu gospodarczego

Fot. BSC

„Centralny Okręg Przemysłowy podniósł podmiotowość państwa i obywateli drugiej Rzeczpospolitej” – przekonywał prof. Andrzej Kozłowski z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W Olsztynie wygłosił wykład z cyklu „Rozmowy o Ojczyźnie” organizowane przez Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W ocenie prof. Kozłowskiego politycy i inżynierowie śmiało mogą wzorować się na działaniach Eugeniusza Kwiatkowskiego – inicjatora stworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego w drugiej RP. – COP stał się przecież możliwością potrzeby wzmocnienia państwa i walki z bezrobociem. Wychodzimy przecież z wielkiego kryzysu. COP to wykorzystanie surowców, obronność, nowe szpitale, to wszystko w tak zwanym Trójkącie Bezpieczeństwa – mówił prof. Kozłowski.

W ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego, pod koniec lat 30. w Polsce wybudowano m.in. około 300 km gazociągu, powstały huty, zakłady zbrojeniowe, fabryki kauczuku syntetycznego, obrabiarek i celulozy. Stworzono też Państwowe Zakłady Lotnicze oraz rozbudowano Państwową Fabrykę Broni.

Łącznie obszar Centralnego Okręgu Przemysłowego liczył ok. 60 tysięcy kilometrów kwadratowych i prawie 6 milionów ludności.

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gospodarka, Rozmowy o ojczyźnie, profesor Andrzej Kozłowski, Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Krzysztof Kamiński: Zrobimy wszystko, aby nasze województwo się rozwijało

"Ostatnio ograniczaliśmy się, a nie rozwijaliśmy. Mamy nadzieję, że to się teraz zmieni na Warmii i Mazurach - mówił goszczący w Porannych Pytaniach Krzysztof Kamiński, nowy...

Zamknij
RadioOlsztynTV