Profesor Andrzej Kozłowski: Wychodzimy z wielkiego kryzysu gospodarczego
„Centralny Okręg Przemysłowy podniósł podmiotowość państwa i obywateli drugiej Rzeczpospolitej” – przekonywał prof. Andrzej Kozłowski z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W Olsztynie wygłosił wykład z cyklu „Rozmowy o Ojczyźnie” organizowane przez Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
W ocenie prof. Kozłowskiego politycy i inżynierowie śmiało mogą wzorować się na działaniach Eugeniusza Kwiatkowskiego – inicjatora stworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego w drugiej RP. – COP stał się przecież możliwością potrzeby wzmocnienia państwa i walki z bezrobociem. Wychodzimy przecież z wielkiego kryzysu. COP to wykorzystanie surowców, obronność, nowe szpitale, to wszystko w tak zwanym Trójkącie Bezpieczeństwa – mówił prof. Kozłowski.
W ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego, pod koniec lat 30. w Polsce wybudowano m.in. około 300 km gazociągu, powstały huty, zakłady zbrojeniowe, fabryki kauczuku syntetycznego, obrabiarek i celulozy. Stworzono też Państwowe Zakłady Lotnicze oraz rozbudowano Państwową Fabrykę Broni.
Łącznie obszar Centralnego Okręgu Przemysłowego liczył ok. 60 tysięcy kilometrów kwadratowych i prawie 6 milionów ludności.
Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio