Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Kamiński: Zrobimy wszystko, aby nasze województwo się rozwijało

Krzysztof Kamiński – pełnomocnik wojewody ds. rozwoju gospodarczego

„Ostatnio ograniczaliśmy się, a nie rozwijaliśmy. Mamy nadzieję, że to się teraz zmieni na Warmii i Mazurach – mówił goszczący w Porannych Pytaniach Krzysztof Kamiński, nowy pełnomocnik wojewody do spraw rozwoju gospodarczego.

– Jest to następstwo działań premiera Mateusza Morawieckiego – skomentował nową funkcję w Urzędzie Wojewódzkim Krzysztof Kamiński i dodał:

Jako przedsiębiorca spotkałem się z premierem już 4 razy w ciągu jego kadencji. Według mnie, to jest zachęta organów państwowych, aby przedsiębiorcy wykazali się społeczną aktywnością i uczestniczyli w dyskusji na temat rozwoju, zarówno kraju, jak i województwa.

Gość Porannych Pytań wskazał także kierunek rozwoju Warmii i Mazur:

Kompetencje ustawowe są po stronie sejmiku wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego. Tam kształtowany jest program rozwoju województwa. 2-3 lata temu uczestniczyłem w pracach nad Regionalnym Programem Operacyjnym. Już wtedy zwracałem uwagę na trzy specjalizacje: zdrowa żywność, woda i przetwórstwo drewna, których jest za mało. Ograniczamy się, a nie rozwijamy. Wielokrotnie rozmawiałem o tym z wojewodą. Mówił, że nie ma takich kompetencji. Po jakimś czasie zaproponował jednak stanowisko pełnomocnika do spraw rozwoju gospodarczego (…) W ostatni weekend odbył się konkurs kodowania gier. Tego typu wydarzenia odbywają się zazwyczaj w Dolinie Krzemowej w USA, a teraz dzieje się to w Olsztynie.

Krzysztof Kamiński podkreśla także, że jego koncepcja rozwoju regionu nie wyklucza takich dziedzin jak turystyka, produkcja żywności i produkcja meblarska:

W naszym regionie nastąpiła stagnacja. Może być to spowodowane brakiem ośrodka, który inicjowałby dyskusję i wyznaczał nowe standardy. Wojewoda Artur Chojecki chce to zmienić. Chcemy rozpocząć dyskusję na nowo.

Województwo warmińsko-mazurskie jest w dwudziestce najgorzej rozwiniętych gospodarczo regionów Unii Europejskiej. Ponadto, mamy zaledwie 49% unijnego PKB. Pełnomocnik wojewody zgadza się, że są to słabe wyniki.

Postawiliśmy sobie ambitne cele, które chcemy zrealizować. Organizujemy seminaria, spotkania z urzędnikami, podsekretarzami stanu i ministrami. Mało mówi się o współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii. Tam powstaje idea Fundacji Polskiego Przemysłu Przyszłości. W planach jest powstanie regionalnych centrów kompetencji. Staramy się, żeby takie centrum powstało w Olsztynie. Zrobimy wszystko, aby nasze województwo dostało kolejną „odnogę” rozwoju gospodarczego

– stwierdził Krzysztof Kamiński.

Aby rozwijać nowe technologie, potrzebna jest sprawnie działająca uczelnia wyższa z wydziałem matematyczno-informatycznym na wysokim poziomie. Czy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski spełnia te wymogi?

Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Ja, jako przedsiębiorca, zatrudniam kilka osób, które ukończyły UWM. Dużą otwartość widzimy ze strony Wydziału Nauk Technicznych. Pracujemy, aby Uniwersytet włączył się do centrów kompetencji. Chcemy także kształcić studentów pod kontem potrzeb przedsiębiorców, a nie według utartych szlaków

 

Posłuchaj Porannych Pytań.

 

Redakcja: A. Dybcio

Więcej w gospodarka, Poranne Pytania, RPO, Unia Europejska, Artur Chojecki, Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki, wojewoda warmińsko-mazurski
Zdobywcy góry Elbrus z wizytą u wojewody

Łączą pasję z zawodem i zdobywają szczyty.  Mowa o trzech strażakach z Olsztyna, którzy kilka dni temu  stanęli na Elbrusie, najwyższym szczycie Kaukazu. Dziś śmiałkowie wymienili ...

Zamknij
RadioOlsztynTV