Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo, Regiony
Problem bezdomności dotyka dzieci
W woj. warmińsko-mazurskim na koniec 2021 roku służby socjalne doliczyły się 1 166 osób bezdomnych. – Niepokój budzi fakt, że problem ten dotyka również dzieci – stwierdzono w raporcie przygotowanym przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie.
Od kilku lat służby socjalne w określonym dniu liczą osoby dotknięte bezdomnością. Na podstawie tych danych Urząd Marszałkowski w Olsztynie opracował raport, w którym stwierdzono, że „szacuje się, że według stanu na 31 grudnia 2021 r. w województwie warmińsko-mazurskim liczba osób w kryzysie bezdomności wyniosła 1 166 osób”.
Wskazano, że zdecydowana większość bezdomnych to mężczyźni – 1 042 osoby (co stanowi 89,37 proc.), bezdomnych kobiet doliczono się 114 (stanowi to 9,78 proc.). „Niepokój budzi fakt, iż problem ten dotyka również 10 dzieci” – czytamy w raporcie.
Według danych służb socjalnych najwięcej bezdomnych – 151 osób przebywa w Elblągu, 80 w Olsztynie, 64 w Iławie, najmniej zaś w Lubawie i Nidzicy – po 19 osób.
21 schronisk, noclegowni i ogrzewalni. 749 miejsc noclegowych w regionie
W raporcie podkreślono, że w tym samym czasie realizowano 37 indywidualnych programów wychodzenia z bezdomności. 10 osób podjęło terapię lub leczenie, 4 osoby podjęły zatrudnienie, 10 ukończyło pozytywnie jego realizację tj. wyszło z kryzysu bezdomności, a 503 osoby objęto kontraktem socjalnym. W raporcie przypomniano, że od kilku lat realizowane są projekty, które wspierają osoby bezdomne w opiece medycznej, czy wsparciu żywnościowym.
Na Warmii i Mazurach działało na koniec roku łącznie 21 schronisk, noclegowni i ogrzewalni z liczbą 749 miejsc noclegowych.
Liczba osób bezdomnych w regionie od lat utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Wśród głównych powodów bezdomności wskazano rozpad rodziny, eksmisję, powrót z zakładu karnego bez możliwości zamieszkania, brak stałych dochodów, przemoc w rodzinie, brak tolerancji społecznej, uzależnienia, likwidację hoteli pracowniczych, opuszczenie domu dziecka oraz powrót ze szpitala psychiatrycznego. Wskazano, że w przypadku wielu osób występuje kilka nakładających się na siebie powodów bezdomności.
Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska