Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do szkół i przedszkoli w regionie przyjęto 2,5 tysiąca dzieci z Ukrainy

Około 2,5 tys. dzieci z Ukrainy przyjęto do tej pory do szkół i przedszkoli w woj. warmińsko-mazurskim – podało w poniedziałek Kuratorium Oświaty w Olsztynie. W regionie utworzono już 21 oddziałów przygotowawczych dla uczniów nieznających polskiego.

Rzeczniczka olsztyńskiego kuratorium Małgorzata Hochleitner poinformowała, że prawie 2 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy zostało przyjętych do szkół podstawowych, niespełna 200 uczniów do szkół ponadpodstawowych, a około 300 dzieci do przedszkoli na Warmii i Mazurach.

Przekazała też, że jak dotąd w 21 szkołach utworzono oddziały przygotowawcze, z czego dwa w liceach. Takie klasy są przeznaczone dla uczniów nieznających języka polskiego. Edukacja trwa w nich do końca roku szkolnego i ma umożliwić poznanie języka, a następnie kontynuowanie nauki z polskimi rówieśnikami.

Jesteśmy po licznych spotkaniach z dyrektorami szkół i organami prowadzącymi. W razie potrzeby będą tworzone kolejne oddziały przygotowawcze. To zależy oczywiście od tego, ile dzieci będzie zgłaszało się do szkół. Około dwóch tygodni temu był moment, gdy rzeczywiście tych dzieci pojawiło się w systemie więcej, a w tej chwili przyrost jest stabilny

– powiedziała Małgorzata Hochleitner.

Według kuratorium, w regionie najwięcej takich oddziałów tworzonych jest w Olsztynie, Elblągu i w Ełku, ale powstają one również w mniejszych miejscowościach. Dotychczas nie ma oddziałów przygotowawczych o charakterze międzygminnym czy międzyszkolnym.

Autor: M. Boguszewski (PAP)
redakcja: A. Niebojewska

W elbląskich szkołach ruszyły oddziały przygotowawcze

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, szkoła, Ukraina
W elbląskich szkołach ruszyły oddziały przygotowawcze

W trzech elbląskich szkołach podstawowych: nr 12, 16 i 23 od dziś ruszyły oddziały przygotowawcze dla dzieci z klas 1-3, 4-6 oraz 7-8. Najwięcej jest obecnie...

Zamknij
RadioOlsztynTV