Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowi ministrowie z regionu i kampania prezydencka w My, Wy, Oni

Fot. P. Getka

My, Wy, Oni to nasza popołudniowa audycja publicystyczna i spotkanie z politykami.

Gośćmi Marka Lewińskiego byli:

  • Andrzej Wyrębek – Konfederacja,
  • Marcin Kiwit – Lewica,
  • Andrzej Kimbar – Polska 2050,
  • Katarzyna Dzięcioł-Biełowieżec – Polskie Stronnictwo Ludowe,
  • Paweł Klonowski – Platforma Obywatelska,
  • Paweł Warot – Prawo i Sprawiedliwość.

Temat 1

– Lewica bierze pełną odpowiedzialność za polską naukę – mówił na konferencji prasowej minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek, sekretarz generalny Lewicy. Prezydent Andrzej Duda, podczas powoływania Kulaska na ministra, mówił tak: na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci podejmowane były różne próby, żeby poprawić naukę polską, a przede wszystkim zwiększyć pozycję polskich uczelni i polskich naukowców na arenie międzynarodowej. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie były one na pewno próbami w pełni udanymi. To wielkie zadanie, które stoi przed panem ministrem. Zmiany są potrzebne.

Mamy też nowego wiceministra kultury. Człowieka wywodzącego się z mediów, posła Koalicji Obywatelskiej Macieja Wróbla.

Temat 2

Za nami oficjalny start kampanii przed wyborami prezydenckimi. Kandydaci przemierzają Polskę, docierając na Warmię i Mazury. Niedawno w Olecku był Karol Nawrocki. Rafał Trzaskowski odwiedził Gołdap, Ełk, Giżycko i Kętrzyn, spotykając się z wyborcami. Mówił o bezpieczeństwie, samorządzie i sprawach społecznych.

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki popierany przez PiS, Szymon Hołownia, Sławomir Mentzen, Magdalena Biejat, Adrian Zandberg i Marek Jakubiak ogłosili chęć startu w wyborach prezydenckich. Pełne zestawienie kandydatów poznamy po rejestracji komitetów.

Prezydent Warszawy mógłby liczyć na 32 proc. wskazań, z kolei jego najpoważniejszy konkurent Karol Nawrocki – 22 proc. Ostatnie miejsce na podium zajął Sławomir Mentzen, jednak tuż za nim uplasował się Szymon Hołownia. W II turze samorządowiec również wyprzedza prezesa IPN.

Temat 3

Spalarnia odpadów w Olsztynie działa już z pełną mocą. Oficjalne otwarcie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Olsztynie rozpoczęło produkcję ciepła i prądu dla mieszkańców w pełnym wymiarze. Rozruch instalacji trwał ponad rok. Teraz rocznie trafiać ma tu 100 tysięcy ton odpadów komunalnych, niezdatnych do recyklingu.

Całkowita wartość budowy spalarni to prawie 884 mln zł. Sfinansowana została ze środków unijnych i prywatnych, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Spółka Dobra Energia ma zarządzać instalacją przez 25 lat. Czy dzięki tej instalacji ceny za odbiór odpadów lub ciepła spadną?

Posłuchaj audycji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w video
Proboszcz zaatakował psa. Internauci oburzeni, mieszkańcy żądają całej prawdy

Upomnienie od metropolity warmińskiego otrzymał ksiądz, który odwiedzając wiernych na terenie parafii św. Marcina w Tolkowcu, kopał przez ogrodzenie psa - poinformował w poniedziałek rzecznik kurii...

Zamknij
RadioOlsztynTV