Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„To sukces w skali Europy!” Austriacy mają zainwestować w Strefie 789 mln złotych

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Komitet Stały Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował wniosek w sprawie rozszerzenia Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Taką informację przekazał Polskiemu Radiu Olsztyn wiceminister infrastruktury i budownictwa, Jerzy Szmit.

Oznacza to możliwość inwestowania dla 9 nowych firm. Szacowane nakłady inwestorów to 2 mld 700 mln zł, zatrudnienie ma wzrosnąć o ponad 7 tysięcy osób – wyjaśnił wiceminister Szmit. Inwestycje w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej to bardzo istotny element, który będzie rozwijał gospodarkę regionu Warmii i Mazur. Wielokrotnie mówiliśmy, że musimy stwarzać warunki do rozwoju przemysłu, do zatrudnienia pracowników na stałe umowy, a nie do pracy sezonowej. Firmy, które będą się lokowały w różnych miejscach w strefie będą współpracować z innymi lokalnymi przedsiębiorstwami większymi i mniejszymi. Są wśród nich firmy z branży meblarskiej, a zatem będą rozwijać tradycyjną dla Warmii i Mazur specjalizację przemysłową– podkreślił wiceminister Szmit. Dodał, że inwestycje w WMSSE połączone z dużymi inwestycjami infrastrukturalnymi – drogowymi, kolejowymi, przekopem Mierzei Wiślanej i otwarciem portu w Elblągu to sygnał, że na Warmii i Mazurach warto inwestować pieniądze.

To będzie sukces w skali Europy

– tak o efekcie poszerzenia Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mówi prezes Grzegorz Smoliński. Dzięki poszerzeniu strefy, w Biskupcu austriacka grupa Egger zbuduje zakład przetwórstwa drewna. Powstaną tam hale i magazyny o łącznej powierzchni 170 tys. mkw., w których firma będzie produkować płyty wiórowe i melaminowe, gotowe płyty podłogowe i meble. Zainwestuje olbrzymią kwotę — 789 mln zł i zatrudni 300 osób. Projekt zamierza zrealizować do końca 2021 r.

Tak wielkie inwestycje rzadko trafiają na Warmię i Mazury. Nasz region jest jednak największym producentem mebli. Działają tu IKEA, Szynaka, Wójcik. Ten sektor jest jedną z trzech inteligentnych specjalizacji regionu

— komentuje Grzegorz Smoliński.

Przypomnijmy, że opinia komitetu stałego rady ministrów w sprawie rozszerzenia WMSSE ważyła się do ostatniej chwili, bowiem  w połowie listopada Tadeusz Kościński, wiceminister rozwoju skierował do rządu projekt powiększenia strefy z którego wynikało, że inwestycja Austriaków nie uzyskała rekomendacji. Między innymi dlatego, że byłaby konkurencją dla polskich firm oraz przez jej wpływ na środowisko. Prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Grzegorz Smoliński powiedział, że obecnie dokument o powiększeniu WMSSE wymaga podpisu premiera, a procedura wydawania zezwoleń na prowadzenie działalności w WMSSE zostanie uruchomiona pod koniec roku.

Do tej pory strefa obejmowała ponad 1057 hektarów gruntów publicznych i prywatnych. Natomiast teraz będzie powiększona o 350 hektarów. Łączne nakłady inwestycji na gruntach prywatnych wynoszą ponad miliard złotych – tłumaczy Grzegorz Smoliński. W strefie zainwestowało 79 inwestorów, obecnie jest wydanych 97 aktywnych zezwoleń, a wartość inwestycji ocenia się na 4,2 mld zł. Utworzono prawie 9,5 tys. miejsc pracy, a utrzymano – 7,6 tys. Do największych inwestorów w WMSSE należą: koncern oponiarski Michelin, LG Electronics, IKEA, a także producenci mebli Wójcik, Szynaka i DFM, producent opraw do sprzętu oświetleniowego Philips i Bruss, producent komponentów w branży motoryzacyjnej.

Nowe inwestycje powstaną m.in. w Bartoszycach, Morągu, Olsztynie, Nidzicy, Iławie i Piszu. Fabryka Mebli Taranko w Morągu, która ostatnie zezwolenie na inwestycję w WMSSE dostała rok temu i jest w trakcie jego realizacji, planuje rozbudowę. Firma zbuduje magazyn, dzięki czemu będzie mieć więcej miejsca w hali produkcyjnej. Zainwestuje 11,5 mln zł, zwiększy zatrudnienie ze 119 do 194 osób. Inwestycję chce zrealizować do końca 2021 r. Z myślą o produkcji sklejki wielkoformatowej fabrykę rozbuduje też Sklejka-Pisz Paged. Zainwestuje 110 mln zł i do 31 grudnia 2021 r. zwiększy zatrudnienie z 705 do 740 etatów.

Będą też inwestycje w drugiej z trzech inteligentnych specjalizacji Warmii i Mazur: produkcji żywności. Indykpol zamierza zwiększyć moce zakładu w Olsztynie o 80 proc. Powstaną nowe hale przetwórstwa mięsa, zostanie rozbudowana ubojnia, a hala patroszenia i rozbioru drobiu — zmodernizowana. To projekt za 124,9 mln zł, dzięki któremu przybędzie 105 miejsc pracy (obecnie firma zatrudnia w zakładzie 700 osób). Jak tłumaczy prezes warmińsko-mazurskiej specjalnej strefy ekonomicznej, region nie może się utrzymywać z samej turystyki. Potrzebny jest rozwój przemysłu. Korzystnie to wpłynie na rynek pracy np. poprzez zatrzymywanie osób w kraju.

 

(podbiel/as)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Rozbili kolejną fabrykę nielegalnego tytoniu

Tonę krajanki tytoniowej o wartości ponad 750 tysięcy złotych ujawnili w Działdowie funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Znaleźli też spirytus, susz roślinny i polską walutę -...

Zamknij
RadioOlsztynTV