Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tadeusz Kościński: Potrzebujemy ściągnąć inwestorów w miejsca, gdzie jest wysokie bezrobocie

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Strefy ekonomiczne w Polsce wydały już ponad 60 zezwoleń dla firm na nowych zasadach – informował w Porannych pytaniach  Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

Od września obowiązują przepisy, które pozwalają dać zwolnienia podatkowe firmom działającym w dowolnym miejscu, a nie tylko na terenie specjalnej strefy. To, że cała Polska stała się strefą, pozwala lepiej dopasować pomoc publiczną do mapy bezrobocia w Polsce – tłumaczy wiceminister Tadeusz Kościński:

Ostatnie trzy miesiące funkcjonowania na takich zasadach oceniam bardzo pozytywnie. Warto także wyjaśnić, dlaczego cała Polska jest strefą inwestycyjną. Chcemy wspierać inwestorów krajowych i zagranicznych, żeby inwestowali w nowoczesne technologie. Mamy miejsca w kraju, gdzie bezrobocie wynosi 20 % bezrobocia, inne z kolei mają nawet 0 %. Strefy ekonomiczne zostały stworzone 25 lat temu, żeby ściągnąć inwestorów. Wtedy będą powstawały nowe miejsca pracy. Teraz potrzebujemy ściągnąć inwestorów w miejsca, gdzie jest wysokie bezrobocie. Od czasu funkcjonowania nowych przepisów wydaliśmy około 60 zezwoleń na kwotę 2,5 miliarda złotych.

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii ocenił także, że perspektywy przed polską gospodarką są bardzo dobre. Główny Urząd Statystyczny podał niedawno, że w III kwartale tego roku PKB Polski wzrósł o 5,1 %. Według wiceministra Kościńskiego, IV kwartał przyniesie wzrost na podobnym poziomie, a przyszły rok – nie powinien być znacznie gorszy:

W 2019 roku wzrośnie jeszcze eksport. To powinno pociągnąć naszą gospodarkę. Również konsumpcja będzie rosła, bo rosną wynagrodzenia w Polsce. Mamy bardzo niską inflację, na poziomie 1,2 %.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Tadeuszem Kościńskim

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gospodarka, bezrobocie, inwestycje, Specjalna Strefa Ekonomiczna, WMSSE. Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Dekorglass Działdowo w specjalnej strefie ekonomicznej. Firma chce zainwestować ponad 150 milionów złotych

To dziesiąte zezwolenie wydane przez Warmińsko-Mazurską Strefę na nowych, obowiązujących od 3 miesięcy, zasadach. Działdowski Dekorglass zajmuje się dekorowaniem opakowań szklanych. Pracuje dla luksusowych marek, a...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV