Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -10 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pomnik Czerniachowskiego bez popiersia, MSZ Rosji oburzone

W 67. rocznicę agresji ZSRR na Polskę władze Pieniężna zdjęły popiersie radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego. Przy demontażu pracuje prezes Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Pro Patria w Olsztynie Władysław Kałudziński. Fot. A. Socha

Dziś (17 września), w rocznicę agresji ZSRR na Polskę, władze Pieniężna zdjęły popiersie z postumentu radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego.

W 67. rocznicę agresji ZSRR na Polskę władze Pieniężna zdjęły popiersie radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego. Przy demontażu pracuje prezes Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Pro Patria w Olsztynie Władysław Kałudziński. Fot. A. Socha

Generał Iwan Czerniachowski jest bohaterem Związku Radzieckiego. Polacy oskarżają go o podstępne aresztowanie kilku tysięcy żołnierzy AK na Wileńszczyźnie i śmierć wielu z nich w sowieckich obozach.

W 67. rocznicę agresji ZSRR na Polskę władze Pieniężna zdjęły popiersie radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego. Przy demontażu pracuje prezes Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Pro Patria w Olsztynie Władysław Kałudziński (po prawej). Fot. A. Socha

W 67. rocznicę agresji ZSRR na Polskę władze Pieniężna zdjęły popiersie radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego. Fot. A. Socha

W 67. rocznicę agresji ZSRR na Polskę władze Pieniężna zdjęły popiersie radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego. Fot. A. Socha

Jak mówił burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo, data zdjęcia popiersia została wybrana nieprzypadkowo, a w jego skuwaniu brał udział między innymi Władysław Kałudziński, który wiosną nielegalnie skuł z pomnika litery.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Rosyjskie MSZ jest oburzone zdemontowaniem w Polsce pomnika radzieckiego generała. Informację w tej sprawie przekazała dziennikarzom rzecznik rosyjskiej dyplomacji Marija Zacharowa.

Przedstawicielka rosyjskiego MSZ stwierdziła, że w Polsce rozpętano wojnę przeciwko pomnikom radzieckich żołnierzy. „Rozpętana przez polskie władze wojna przeciwko monumentom żołnierzy, którzy oddali życie za uwolnienie narodu polskiego od nazizmu, wkroczyła na nowy poziom” – cytuje Mariję Zacharową agencja TASS.

Rosyjskie media przypominają, że chodzi o zdemontowanie pomnika generała Iwana Czerniachowskiego, który znajdował się w Pieniężnie. Wcześniej agencja Ria Novosti poinformowała, że rosyjskie MSZ przekazało stronie polskiej stanowczy protest w tej sprawie. Przy okazji przypomniano sylwetkę radzieckiego generała nie wspominając, że był odpowiedzialny za akcje wymierzone w Armię Krajową na Wileńszczyźnie.

Z Moskwy mówi Maciej Jastrzębski:

00:00 / 00:00

Również rosyjski ambasador w Warszawie protestuje przeciwko rozbiórce pomnika sowieckiego generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie. Siergiej Andriejew napisał, że jest to „bluźnierczy czyn”.

„Działania strony polskiej wywołują w nas najbardziej stanowczy protest i głębokie oburzenie” – napisał Siergiej Andriejew w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej ambasady.

Do sprawy na Twitterze krótko odniósł się rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Marcin Wojciechowski przypomniał, że to władze lokalne, a nie państwowe są odpowiedzialne w naszym kraju za pomniki. Zapewnił jednocześnie, że państwo polskie opiekuje się pomnikami żołnierzy Armii Czerwonej.

Wcześniej Rosjanie wezwali do swojego MSZ ambasador Polski w Moskwie, domagając się wyjaśnień w tej sprawie.

Pomnik generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie od dawna budził kontrowersje. Przeciwnicy jego istnienia wskazywali, że generał jest odpowiedzialny za sowietyzację Polski i represje wobec podziemia niepodległościowego. Ostatecznie, władze miasteczka w ubiegłym roku zdecydowały o rozbiórce monumentu.

 

Tak jeszcze kilka miesięcy temu wyglądał pomnik generała Armii Czerwonej Iwana Daniłowicz Czerniachowskiego w Pieniężnie. Fot. W. Andrearczyk

Sam pomnik – jak zapowiadają władze Pieniężna – zostanie rozebrany w ciągu kilku miesięcy. Co powstanie na jego miejscu jeszcze nie wiadomo.

W ubiegłym roku Rosjanie zorganizowani uroczystości pod pomnikiem generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie. Fot. Krzysztof Kaszubski

Pomnik generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie
zbudowano w latach 70. ubiegłego wieku niedaleko miejsca, gdzie radziecki dowódca został śmiertelnie ranny podczas operacji wschodniopruskiej. Zginął 18 lutego 1945 r., pochowano go w Wilnie. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości jego szczątki przeniesiono na cmentarz w Moskwie. Wileński pomnik generała zabrano natomiast do rosyjskiego Woroneża.

Odsłonięcie pomnika generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie. Fot. archiwum

(apiedz/bsc/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomnik, czerniachowski
Wyschnięte wiązanki szpecą pomnik Powstańców

Wysuszone wieńce i wypalone znicze. 12 dni po rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego teren wokół olsztyńskiego pomnika Powstańców nadal nie został uprzątnięty. Mieszkańcy olsztyńskiego Zatorza z niedowierzaniem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV