Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Podziel się krwią i uratuj życie. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy

Fot. Archiwum RO

Potrzeba dwa razy więcej życiodajnego płynu niż do tej pory. W Światowym Dniu Krwiodawcy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie apeluje do nowych – potencjalnych dawców wszystkich grup krwi.

– Wystarczy jeżeli zgłoszą się dwa razy w roku. Zapotrzebowanie, jak zawsze w okresie letnim, jest bardzo duże – podkreśla Grażyna Kula, dyrektor olsztyńskiego RCKiK-u.

Musimy temu zapotrzebowaniu sprostać. Wydajemy około 150 do 200 jednostek dziennie. Ile musimy pobrać? Liczę, że 200-250 jednostek dziennie w całym województwie. To jest dosyć dużo, a pobieramy około 100. Naprawdę już troszeczkę zaczynamy się bać, co będzie dalej, a to dopiero czerwiec

– mówi dyrektor Kula.

00:00 / 00:00

Teraz jest zapotrzebowanie na wszystkie grupy krwi, a w szczególności 0 (Rh+ i Rh-). Krew można oddawać też przed planowanym szczepieniem na COVID-19. Po przyjęciu preparatu Pfizera albo Moderny można zgłosić się najwcześniej po 48 godzinach od szczepienia, a w przypadku szczepionki AstraZeneca oraz Johnson&Johnson – po 14 dniach od szczepienia. Jeżeli mamy jakiekolwiek objawy, można zgłosić się po 7 dniach od ich ustąpienia.

Dodajmy, że Światowy Dzień Krwiodawcy jest obchodzony w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi. 29 lat później otrzymał za to nagrodę Nobla.

Autor: K. Piasecka
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w krew
Żołnierze z Olsztyna na półmetku akcji „SpoKREWnieni służbą”. Oddali prawie 90 litrów krwi

Niemal 90 litrów krwi oddali do tej pory żołnierze 16. Dywizji Zmechanizowanej w Olsztynie podczas tegorocznej akcji „SpoKREWnieni służbą". Przypomnijmy, że zbiórka rozpoczęła się w Narodowy...

Zamknij
RadioOlsztynTV