Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Rok Edukacji Ekonomicznej. ”Trzeba oszczędzać, bo żyjemy w ciężkich czasach”
Praca, oszczędności i inwestowanie. W Olsztynie podsumowano Rok Edukacji Ekonomicznej. Jak oszczędzać, inwestować i rozumieć gospodarkę?
Takie pytania były centralnym punktem dyskusji podczas Regionalnego Forum Roku Edukacji Ekonomicznej, które odbyło się w Olsztynie.
Wydarzenie zgromadziło ekspertów, nauczycieli oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, podsumowując tegoroczne działania edukacyjne i przypominając o historycznych fundamentach polskiej ekonomii.
Rok Edukacji Ekonomicznej, ustanowiony przez Senat, był okazją do promocji świadomości ekonomicznej w społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodzieży. W trakcie wydarzeń towarzyszących podkreślano znaczenie reform Władysława Grabskiego oraz edukacyjnych przesłań z dzieł takich jak „Bankructwo Małego Dżeka” Janusza Korczaka.
Sto lat temu Władysław Grabski toczył walkę o postawienie polskiej gospodarki z głowy na nogi. Janusz Korczak, sto lat temu, mówił z kolei „czemu nie mamy nauczyć młodego człowieka czym jest pieniądz i czym jest praca”. W związku z tym okazuje się, że te fundamenty przedsiębiorczości, pomimo zmian technologicznych, czy sztucznej inteligencji są takie same
– powiedział Waldemar Zbytek, prezes zarządu Warszawskiego Instytutu Bankowości i przewodniczący komitetu organizacyjnego Forum Roku Edukacji Ekonomicznej.
W tym roku edukacja ekonomiczna była obecna nie tylko w szkołach, ale również w nietypowych miejscach, takich jak zbiórki harcerskie.
Dr Katarzyna Andruszkiewicz z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Komendy Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP zwróciła uwagę na praktyczny wymiar takich działań.
Staramy się, żeby nasz program był atrakcyjny i unowocześniony. Wychowanie ekonomiczne stało się kolejnym filarem. A my jako ZHP docieramy do naprawdę małych miejscowości, gdzie dzieci nie mają aż tak dużej styczności z pewnymi tematami
– zaznaczyła.
W ramach Roku Edukacji Ekonomicznej zrealizowano liczne projekty, warsztaty oraz kampanie informacyjne, które miały na celu rozwijanie umiejętności gospodarowania i zarządzania finansami. Szczególnie ważne było zaangażowanie młodzieży, która, jak twierdzi, umie oszczędzać.
Trzeba oszczędzać, bo żyjemy w ciężkich czasach. Ja w wakacje pracuję i korzystam przez cały rok z tych pieniędzy. Ostatnio wydałem je na wyjazd, na bieżące wydatki, mowa o małych kwotach, dostaję pieniądze od rodziców
– podkreślał jeden z nastoletnich uczestników Forum.
Rok Edukacji Ekonomicznej był nie tylko przypomnieniem o konieczności rozwijania kompetencji finansowych, ale również inspiracją do wdrażania nowych metod nauczania.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy