Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poczta Polska wprowadzi do obiegu nowy znaczek. Upamiętnia kolejnego patrona Polski

Fot. Poczta Polska

W sobotę Poczta Polska wprowadzi do obiegu czwarty znaczek z serii „Patroni Polski”. Tegoroczna emisja upamiętnia postać świętego biskupa męczennika – Stanisława ze Szczepanowa – poinformowała spółka. Wartość znaczka to 3,30 zł, a jego nakład wynosi 120 tys. sztuk.

Jak wyjaśniono, „autor projektu Bożydar Grozdew przedstawił na znaczku podobiznę świętego Stanisława ze Szczepanowa oraz roślinny motyw ozdobny z orłem w koronie”.

Poczta Polska przekazała, że oprócz znaczka ukazującego postać św. Stanisława, wydała w limitowanej wersji kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona sadzawkę w Sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława na Skałce.

Wszyscy wiedzą, że św. Stanisław Biskup jest patronem Polski, ale niewielu dobrze zna jego postać i działalność, a jeszcze mniej zna przyczyny jego zatargu z królem i w efekcie męczeńskiej śmierci. Właśnie dlatego Poczta Polska swoim najnowszym znaczkiem chce skłonić do bliższego poznania tego niezłomnego w wierze i czynach człowieka

– powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes zarządu Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

Poczta Polska przypomniała, że biskup Stanisław został zamordowany przez króla Bolesława II Szczodrego 11 kwietnia 1079 r. w trakcie odprawiania mszy św.

Jak zaznaczono, „święty Stanisław ze Szczepanowa pochodził z głęboko wierzącej rodziny”.

Mając około 25 lat przyjął święcenia kapłańskie. Prowadził szkołę katedralną, bibliotekę i głosił kazania. Już wtedy zwrócił uwagę księcia Bolesława II Szczodrego, późniejszego króla, który wkrótce mianował go biskupem. Początkowo Stanisław doradzał Bolesławowi w sprawach państwowych, był świadkiem jego koronacji na króla Polski, jednak po licznych wojnach i utarczkach o ziemię obydwaj popadli w konflikt. Biskup Stanisław napominał go z ambony, a król w odwecie nazywał go zdrajcą, co tylko zaostrzyło konflikt

– czytamy w przesłanej informacji.

– Za mord na biskupie, Bolesław utracił koronę, a lud odwrócił się od niego. Rzym pozbawił polskiego króla tytułu chrześcijańskiego władcy – napisano w informacji.

Przypomniano, że „szczątki biskupa pochowano w kościele na Skałce, a po 10 latach w uroczystej procesji przeniesiono do katedry na Wawelu”. – Święty traktowany jest jako patron zjednoczenia rozbitej i skłóconej Polski Piastów. Przez wieki był symbolem oporu wobec tyranii – podkreślono.

Spółka przekazała, że jest to już czwarte wydawnictwo z serii „Patroni Polski”. W 2018 r. Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy z podobizną św. Stanisława Kostki, a w roku 2019 walor upamiętniający św. Wojciecha. W 2020 r. ukazał znaczek z podobizną św. Andrzeja Boboli.

Koperta FDC, czyli koperta Pierwszego Dnia Obiegu

Autor: G. Janikowski (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska

Więcej w biskup, Poczta Polska, znaczek, patron Polski
Był biskupem warmińskim i księciem poetów polskich. 220 lat temu zmarł Ignacy Krasicki

Dziś 220 rocznica śmierci Ignacego Krasickiego zwanego księciem poetów polskich. Krasicki przez 28 lat był biskupem warmińskim. Ignacy Błażej Franciszek Krasicki herbu Rogala urodził się 3...

Zamknij
RadioOlsztynTV