Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Był biskupem warmińskim i księciem poetów polskich. 220 lat temu zmarł Ignacy Krasicki

Biskup Ignacy Krasicki i jego encyklopedia

Dziś 220 rocznica śmierci Ignacego Krasickiego zwanego księciem poetów polskich. Krasicki przez 28 lat był biskupem warmińskim.

Ignacy Błażej Franciszek Krasicki herbu Rogala urodził się 3 lutego 1735 roku w Dubiecku nad Sanem. Biskupem warmińskim został w wieku 32 lat. Funkcje tę sprawował w trudnym okresie przed rozbiorami, kiedy nasilały się prowokacje zmierzających do zagarnięcia Warmii. Mimo to z rozmachem urządzał swoje rezydencje w Lidzbarku Warmińskim i Smolajnach.

Z racji pełnionej funkcji Krasicki zasiadał też w Senacie Rzeczypospolitej. Był także arcybiskupem gnieźnieńskim, księciem sambijskim, hrabią Świętego Cesarstwa Rzymskiego, prezydentem Trybunału Głównego Koronnego w Lublinie i kawalerem maltańskim, a także poetą, prozaikiem, publicystą i encyklopedystą.

Ignacy Krasicki zadebiutował w wieku 40 lat strofą ”Hymn do miłości Ojczyzny”. Wydał także dwutomowy Zbiór potrzebniejszych wiadomości i trzecią polską encyklopedię powszechną. Jest  autorem dzieła uznawanego za pierwszą polską powieść „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki”. Tworzył głównie bajki, satyry i poematy heroikomiczne.

Prof. Stanisław Archemczyk, historyk Instytutu Północnego w Olsztynie, twierdzi, że biskup Ignacy Krasicki był osobą bardzo systematyczną.

Była godzina 17, zamykał się i pisał. Pisał też w podróżach, na przykład jadąc do Fromborka. Pisał też w Warszawie, dosłownie wszędzie. Najwięcej napisał jednak w Lidzbarku Warmińskim, to tu jest jego duch, to tu miał natchnienie

Historyk twierdzi, że to właśnie na Warmii biskup Krasicki odkrył swój talent literacki.

Musiał się przecież czymś zająć. No bo co robił na co dzień? Wizytował, uczestniczył w nabożeństwach, jeździł po warmińskich kościółkach, warmińskich bezdrożach

– dodał prof. Stanisław Achremczyk.

00:00 / 00:00

Ignacy Krasicki zmarł 14 marca 1801 roku w Berlinie.

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w biskup, poeta, Smolajny, Olsztym Lidzbark Warmiński
Są z ludźmi w doli i niedoli. W dniu Solidarności z Misjonarzami biskup ełcki apeluje o wsparcie duchowe i materialne

Kościół katolicki obchodzi niedzielę "Ad Gentes", czyli Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Na całym świecie posługuje 1883 polskich misjonarzy i misjonarek. Przebywają w 99...

Zamknij
RadioOlsztynTV