Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Piotr Sarnacki: Są powiaty, gdzie mamy tylko jednego kandydata na urzędnika wyborczego

Piotr Sarnacki. Fot. A. Podbielska

O przygotowaniach do wyborów samorządowych mówił w Porannych Pytaniach Piotr Sarnacki, dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Do końca marca gminy miały czas, by podzielić się na nowe okręgi wyborcze. Jak podkreślił  Piotr Sarnacki  gość Porannych Pytań, wszystkie gminy wywiązały się z tego zadania.

Do 1 kwietnia wszystkie gminy podjęły odpowiednie uchwały. Mieliśmy kilka skarg. W ramach konsultacji część problemów udało się wskazać gminom i brały to pod uwagę. Największe zmiany będą w gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Tu z jednomandatowych okręgów przechodzimy na wielomandatowe. W tym wypadku ten podział dokonano na nowo.

 

Dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego dodał, że teraz gminy będą podejmować uchwały co do określenia siedziby obwodowych komisji wyborczych.

Wójt, burmistrz i prezydent miasta są odpowiedzialni za przygotowanie lokali wyborczych (…) My tylko sprawdzamy, czy obwód głosowania mieści się w granicach od 500 do 4 tysięcy mieszkańców.

Jeszcze w marcu były problemy z urzędnikami wyborczymi. Dwa dni temu minął kolejny termin, i jak zapewnia Piotr Sarnacki, teraz sytuacja się nieznacznie się poprawiła i został osiągnięty 50-procentowy pułap.

Wojewoda wysłał informację mailową do wszystkich pracowników urzędu wojewódzkiego i faktycznie mieliśmy po tym wiele zgłoszeń. Wpłynęło 65 zgłoszeń na 110 miejsc przeznaczonych na urzędników wyborczych. Cały czas potrzeba więcej osób. Cały czas jest nierówne rozłożenie kandydatów. W powiecie olsztyńskim w gminach blisko Olsztyna jak np. Dywity, Stawiguda, Jonkowo, Barczewo jest więcej kandydatów niż miejsc. W całym powiecie giżyckim mamy tylko jednego kandydata do gminy Ryn. W pozostałych gminach nie ma zgłoszeń.

W tej sytuacji procedura określona przez Państwową Komisję Wyborczą stanowi, że do wójtów, burmistrzów i starostów trafią pisma z prośbą o wskazanie kandydatów.

Nie wiemy jakie wyniki przyniesie ten etap, ale mamy nadzieję, że będą zgłoszenia. Samorządy będą miały 7 dni na wskazanie odpowiednich kandydatów i jeżeli ten drugi etap się nie powiedzie wówczas Państwowa Komisja Wyborcza zwróci się do ministra spraw wewnętrznych i administracji aby wskazał brakujące osoby.

W Warszawie zwołano na dziś naradę dyrektorów delegatur Krajowego Biura Wyborczego i komisarzy wyborczych z całej Polski.

Są problemy z finansowaniem wszystkich zadań wyborczych. Krajowe Biuro Wyborcze kalkulowało środki finansowe jeszcze w tamtym roku, gdy te zmiany nie zostały jeszcze wprowadzone do kodeksu wyborczego. Teraz dodano dużo więcej czynności i większa liczba komisarzy. Komisarze wyborczy mają też przypisane dodatkowe zadania.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Piotrem Sarnackim

 

 

Redakcja: BSChromy

Więcej w wybory
Janusz Korwin Mikke i jego partia Wolność rozpoczęła kampanię wyborczą na Warmii i Mazurach

Partia Wolność chce się skupić na wyborach do sejmiku województwa - powiedział szef ugrupowania Janusz Korwin Mikke. Polityk spotkał się po południu z mieszkańcami Olsztyna. Spotkanie...

Zamknij
RadioOlsztynTV