Pandemia COVID-19 trwa. Pamiętaj o zasłanianiu ust i nosa
COVID-19 nie odpuszcza. Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest wciąż jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z rozprzestrzenianiem się wirusa – przypomina dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie – Janusz Dzisko.
Dowody naukowe wskazują na to, że część osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 choruje bezobjawowo. Właśnie dlatego właściwe noszenie maseczek może powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Maski powinniśmy zakładać za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu i poza własną posesję, na drogach i placach, jadąc komunikacją publiczną, w miejscach ogólnodostępnych, takich jak budynki administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, w bankach, sklepach, lokalach gastronomicznych, punktach usługowych, na poczcie, targowiskach, w obiektach sportowych i turystycznych, na terenie nieruchomości wspólnych, czyli na klatce schodowej, w windzie, na wspólnym podwórku.
Jak prawidłowo zakładać, nosić i zdejmować maskę?
Przed nałożeniem maski dokładnie umyj ręce wodą z mydłem lub użyj środka do dezynfekcji na bazie alkoholu. Zakryj usta i nos maską i upewnij się, że nie odstaje ona od twarzy. Unikaj dotykania maski podczas jej używania. Pamiętaj, że maski są skuteczne tylko wtedy, gdy są stosowane w połączeniu z częstym myciem rąk wodą z mydłem (przez 30 sek.) lub dezynfekcją preparatem na bazie 70% alkoholu etylowego. Wymień maskę na nową, gdy tylko będzie wilgotna. Nie używaj ponownie masek jednorazowych. Zdejmuj maskę, trzymając za troczki (nie dotykaj przodu maski), wyrzuć ją do zamkniętego pojemnika lub w przypadku maseczki wielorazowej wypierz ją przed ponownym użyciem w temperaturze 60 ℃. Po ściągnięciu maski pamiętaj aby umyć lub zdezynfekować ręce.
Rodzaje masek ochronnych
Maski jednorazowego użytku
Łatwo nasiąkają wilgocią. Jeśli maska jest wilgotna lub uszkodzona, trzeba ją zmienić. Maski jednorazowe, chirurgiczne powinniśmy wymieniać nie rzadziej niż co godzinę, maksymalnie co półtorej godziny. Zapoznaj się z zaleceniami producenta, które informują nas o możliwym czasie użytkowania danej maski.
Maski wielorazowe
Maski filtrujące z oznaczeniem R (oznaczenie maski do użytku wielokrotnego), składają się nie tylko z materiału o gęstym splocie, ale także z filtra oczyszczającego. W maskach, które używamy wielokrotnie, trzeba regularnie zmieniać filtr (według zaleceń producentów, co 28 dni lub częściej).
Maski z tkaniny, bez filtra, chronią tylko przed dużymi kroplami, ale zapewniają ochronę przed odruchem dotykania twarzy. Trzeba je prać z użyciem detergentów po każdym użyciu w minimum 60 ℃.
Ważne!
Nawet zaszczepienie się przeciwko COVID-19 nie zwalnia z noszenia maseczki.
Szczepionki zapobiegają w różnym stopniu zachorowaniu na COVID-19. Zaszczepieni mogą sami nie mieć objawów COVID-19, ale mogą przenosić wirusa i zakażać inne osoby. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasady Dystans, Dezynfekcja, Maseczka również przez osoby zaszczepione.
Artykuł sponsorowany