Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyński podróżnik wciąż przebywa w policyjnym areszcie w Indonezji

Fot. www.jubi.co.id/

Pochodzący z Olsztyna podróżnik Jakub Skrzypski, skazany na 7 lat więzienia przez sąd w Indonezji za kontakty z separatystami w regionie Papua Zachodnia ciągle przebywa w policyjnym areszcie.

PAP rozmawiała z osobami, które odwiedziły go w areszcie w odizolowanym górskim mieście Wamena, w którym przebywa od listopada 2018 roku. Z ich relacji wynika, że nie może wychodzić na spacery, ma kłopoty ze wzrokiem, a celę dzieli z kilkoma innymi aresztantami. Jakub Skrzypski został zatrzymany w sierpniu 2018 roku i jako pierwszy cudzoziemiec został w maju zeszłego roku uznany za winnego próby obalenia indonezyjskiego rządu.

Zarzucano mu, że dołączył do separatystycznej grupy zbrojnej, którą Dżakarta uważa za terrorystyczną. Sam Skrzypski mówi, że spotkał się z członkami innej organizacji, która pokojowymi środkami zabiega o referendum niepodległościowe w regionie kontrolowanym przez Indonezję od 1962 roku. Początkowo polski podróżnik otrzymał karę pięciu lat więzienia, ale po dwóch odwołaniach indonezyjski Sąd Najwyższy powiększył jej wymiar do 7 lat pozbawienia wolności.

W październiku 2019 roku Parlament Europejski nazwał Skrzypskiego więźniem politycznym i wezwał do jego uwolnienia i deportacji do Polski. Miesiąc później polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oficjalnie przyznało, że w sprawie były liczne uchybienia proceduralne. Ponieważ Warszawa i Dżakarta nie zawarły umowy o wzajemnej pomocy prawnej, nie ma możliwości odbycia kary w Polsce.

Autor: K. Kantor/PAP
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w więzienie, wyrok, Indonezja, cudzoziemiec, Jakub Skrzypski, olsztynianin
W tym roku przypada 66. rocznica uwięzienia w Stoczku kardynała Wyszyńskiego

W tym roku mija 66. rocznica uwięzienia w klasztorze w Stoczku Warmińskim kardynała Stefana Wyszyńskiego. W czerwcu w Warszawie odbędą się uroczystości beatyfikacyjne prymasa Tysiąclecia; dziękczynne...

Zamknij
RadioOlsztynTV