Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn przygotowuje się do rozszerzenia stref Tempo 30

Władze Olsztyna chcą wprowadzić kolejne strefy Tempo 30. Ma to poprawiać bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na ulicach oraz upłynnić ruch samochodów.

To wydzielone ulice, na których obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Takie rozwiązania stosują z powodzeniem inne polskie miasta. Zdaniem rzecznika olsztyńskiego ratusza Patryka Pulikowskiego, Strefa Tempo 30 ma służyć poprawie bezpieczeństwa na drogach, ograniczeniu spalin i hałasu oraz upłynnieniu ruchu. Strefa nie tylko ogranicza prędkość, czy wyznacza pasy jezdni dla rowerów. W niewielkich odległościach są tam także przejścia dla pieszych.

– Dzięki temu rowerzyści i piesi mogą się czuć bezpieczniej, a kierowcy przy takiej prędkości są uważniejsi i szybciej reagują na nieprzewidziane sytuacje – dodaje oficer rowerowy Olsztyna. Mirosław Arczak zapewnia, że nie chodzi o zamykanie ulic dla samochodów.

W Olsztynie, od wielu lat, strefa Tempo 30 obowiązuje na Starówce. Po wybudowaniu linii tramwajowej wprowadzono ją na Al. Piłsudskiego oraz – na wniosek mieszkańców – na osiedlu Pojezierze na ulicach: Pana Tadeusza, Świtezianki i Soplicy. Teraz miasto szykuje się do kolejnych zmian w Śródmieściu. Mogą dotyczyć ulic Kętrzyńskiego, Kościuszki do Niepodległości, Partyzantów czy Dąbrowszczaków. Opracowanie ma być gotowe na początku kwietnia.

Posłuchaj relacji Kingi Kantor

00:00 / 00:00

Obserwacje polskich miast m.in. Gdańska potwierdzają, że wprowadzenie stref Tempo 30 znacznie poprawiło bezpieczeństwo, a dodatkowo nie pochłania dużych pieniędzy na budowę ścieżek rowerowych.

Olsztyn przygotowuje się do rozszerzenia stref Tempo 30

(kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, droga, znak, ograniczenie, prędkość, ulice
Standardy utrzymania te same, ale stan dróg różny

Jak to możliwe, że dwie drogi o tym samym standardzie utrzymania mają dwie różne nawierzchnie, jedna czarną a druga lodową? Z takim pytaniem zadzwonił do Polskiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV