Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od poniedziałku rząd złagodzi obostrzenia związane z pandemią. Będą zmiany w dostępie do lasów, parków i kościołów

fot. Przemysław Getka

Zniesienie zakazu wstępu do lasu czy parków nie oznacza zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji – podkreślał w czwartek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu i minister zdrowia ogłosili złagodzenie od najbliższego poniedziałku niektórych obostrzeń, spowodowanych pandemią.

Wśród nich to dostęp do lasów i parków, ale jak przypomina Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego, wciąż obowiązywać tu będzie utrzymywanie dystansu 2 metrów i zasłanianie ust i nosa.

Jak będą wyglądały w praktyce zasady przebywania w lesie, tego jeszcze nie wiadomo. Adam Pietrzak, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie przyznaje, że jeszcze nie ma wytycznych. Ale pewne ogólne zasady powinniśmy stosować. Jeśli na leśnym parkingu stoi już kilka samochodów, to należy poszukać bardziej ustronnego miejsca.

Również od poniedziałku wierni będą mogli wrócić do kościołów. Według nowych przepisów liczba wiernych w kościele będzie zależała od jego powierzchni – czyli zgodnie z nowym przelicznikiem to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. W przypadku dużych świątyń, to znaczne zwiększenie liczby wiernych. Tak będzie w olsztyńskiej katedrze, gdzie do tej pory w nabożeństwie mogło uczestniczyć pięć osób.

Jak przyznaje proboszcz Parafii św. Jakuba – ks. prał. kan. dr Andrzej Lesiński, katedra ma 1500 metrów kwadratowych, co oznacza, że w nabożeństwie może uczestniczyć 100 osób. Nowe przepisy nie zwiększą liczby wiernych w wiejskich, małych kościołach. Tam, jak przyznaje o. Andrzej Jakimiak, proboszcz Parafii św. Rozalii w Kieźlinach, dalej uczestniczyć będzie tylko po kilku parafian.

Pierwszy etap odmrażania gospodarki i życia społecznego, który rozpoczyna się w najbliższy poniedziałek obejmuje także nowe zasady w handlu i usługach. Ponadto młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w handel, kościół, lasy, parki, przepisy, kościoły, obostrzenia, koronawirus
Szyją i rozdają maseczki za piękny uśmiech. #koronaszwaczki z Braniewa działają już od pierwszych dni epidemii

Braniewskie #koronaszwaczki to nieformalna na razie grupa wolontariuszy, zajmująca się od pierwszych dni epidemii szyciem maseczek dla tych, którzy potrzebują ich najbardziej. Grupa skrzyknęła się z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV