Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obwód kaliningradzki coraz silniej odczuwa sankcje wobec Rosji

Kaliningrad – stolica rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego

– Upada przemysł obwodu kaliningradzkiego – ocenia Tadeusz Baryła z Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Zdaniem eksperta mieszkańcy rosyjskiej enklawy zaczynają odczuwać sankcje Zachodu, a te – z miesiąca na miesiąc – będą coraz bardziej dotkliwe.

Zupełnie zamarł ruch towarowy do i z obwodu kaliningradzkiego. Do tej pory dotarły tylko 42 kontenery odprawione z Chin. Wobec braku zainteresowania dużych przewoźników wykorzystujących kontenery (…) nie ma mowy o tym, żeby porty kaliningradzkie wróciły do roli jaką odgrywały jeszcze w 2021 roku.

00:00 / 00:00

W ocenie Tadeusza Baryły na terenie obwodu kaliningradzkiego zupełnie upadnie zaawansowany przemysł, który polega głównie na montażu.

Może wrócić sytuacja z lat 90., kiedy to 36 procent mieszkańców rosyjskiego obwodu było na pozorowanych etatach albo wcale nie miało pracy

– dodał ekspert Instytutu Północnego.

Tadeusz Baryła przyznał jednak, że przeciętny mieszkaniec Obwodu Kaliningradzkiego raczej nie odczuł jeszcze braku dostępności produktów na sklepowych półkach.

Myślę, że to jest pewnego rodzaju paradoks. Rosji udało się bowiem zbudować takie zastępcze linie zaopatrzenia, głównie w artykuły spożywcze, chroniąc mieszkańców – nie tylko obwodu kaliningradzkiego – przed jakimś gwałtownym załamaniem cen. Żywność drożeje w zastraszającym tempie, ale to jest zmora wszystkich krajów europejskich.

Ekspert ds. Kaliningradu podkreśla również, że nawet wysoki wzrost cen produktów i ograniczenie pracy przemysłu nie naruszył zaufania do putinowskiej Rosji.

– W badaniach opinii publicznej ponad 60 procent ankietowanych wierzy państwu rosyjskiemu, jako temu, które sprawnie zabezpiecza interesy życiowe. Większość Rosjan, według badań socjologicznych, ufa także i systemowi bankowemu zaczynając odkładać jakiekolwiek oszczędności na konta bankowe. Rosjanie liczą na to, że w niedługim czasie sytuacja na tyle się ustabilizuje, że te pieniądze nie stracą na swojej wartości

– dodał.

Tadeusz Baryła z Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie będzie gościem dzisiejszej audycji „Media – ze zrozumieniem„. Można będzie wysłuchać jej na antenie Radia Olsztyn po godzinie 18.

Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w port, Obwód Kaliningradzki, wojna, Rosja, Ukraina, przemysł
Pomoc psychologiczna dla uchodźców. Czekają na ich telefon i mówią po ukraińsku

Dzieci, młodzież, a także rodzice z Ukrainy, w razie potrzeby, mogą porozmawiać z psychologiem. Jest możliwość bezpłatnych porad telefonicznych lub spotkania na czacie. Ze specjalistami biegle...

Zamknij
RadioOlsztynTV