Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Radio Elbląg, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo, Regiony
O europejskim wsparciu dla regionów graniczących z Rosją na konferencji w Olsztynie
O wpływie jaki agresja rosyjska na Ukrainę wywarła na regiony przygraniczne europejskich państw sąsiadujących z Rosją rozmawiają przedstawiciele tych krajów, Komisji Europejskiej i Banku Światowego. W Olsztynie rozpoczęła się dwudniowa konferencja pod patronatem polskiej prezydencji w Unii.
Biuro prasowe urzędu marszałkowskiego poinformowało, że w interaktywnych sesjach oraz warsztatach poświęconych sytuacji regionów graniczących z Rosją bierze udział ponad 60 uczestników z Estonii, Finlandii, Łotwy, Litwy, Norwegii i Polski.
W ramach międzynarodowych grup roboczych wypracowane zostaną rekomendacje dotyczące możliwych rozwiązań na poziomie krajowym oraz unijnym, w tym z programów współpracy Interreg, ze szczególnym uwzględnieniem instrumentów polityki spójności, dla regionów graniczących z Rosją.
Aktualnie granica z Federacją Rosyjską jest źródłem ogromnych ograniczeń i trudności rozwojowych. Dla naszego regionu to 200 kilometrów muru. W powiatach graniczących z Rosją nasilają się negatywne procesy demograficzne, zauważalna jest stagnacja gospodarcza, szczególnie w branży turystycznej. Towarzyszy temu brak poczucia bezpieczeństwa mieszkańców i niepewność u inwestorów
– przekazał marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński.
Zaznaczył, że aby stawić czoła niekorzystnym trendom, wynikającym z wojny w Ukrainie, w zeszłym roku z inicjatywy urzędu marszałkowskiego powołano międzynarodowy projekt Regio-Silience, w którym Warmińsko-Mazurskie pełni rolę lidera.
Projekt Regio-Silience ma za zadanie opracowanie diagnozy sytuacji społeczno-gospodarczej w województwie warmińsko-mazurskim oraz w wybranych regionach Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii a także Norwegii w kontekście zamrożenia relacji z Rosją po wybuchu wojny na Ukrainie, a w konsekwencji powstania tzw. „nowej żelaznej kurtyny”.
Po sesji plenarnej uczestnicy odwiedzą Park Naukowo-Technologiczny w Olsztynie, gdzie zaplanowano prezentację firm i dyskusję z przedsiębiorcami z regionu, którzy doświadczyli negatywnych skutków wojny.
Województwo warmińsko-mazurskie jako jedyny region Polski od północy graniczy w całości obwodem królewieckim. Długość granicy lądowej z Rosją, będącej zewnętrzną granicą Unii Europejskiej wynosi 200 kilometrów.
Tarcza Wschód
Bezpieczeństwo militarne ma zapewnić Tarcza Wschód – która wedle zapowiedzi premiera Donalda Tuska – ma być gotowa do 2028 roku. Pod koniec listopada ub. roku szef rządu odwiedził pierwszy umocniony odcinek, który powstał w rejonie Węgorzewa.
Koordynowany przez MON i Sztab Generalny Wojska Polskiego projekt Tarcza Wschód, zakłada budowę różnego rodzaju instalacji wojskowych i umocnień wzdłuż granic z Rosją i Białorusią. Instalacje te mają z jednej strony wesprzeć możliwości polskich i sojuszniczych wojsk, a z drugiej utrudnić ewentualnemu napastnikowi wtargnięcie w głąb kraju.
Umocnienia mają powstać łącznie na odcinku o długości około 800 kilometrów. W planach jest też budowa odpowiednich systemów rozpoznania i wykrywania zagrożeń, wysuniętych baz, węzłów logistycznych, magazynów czy rozmieszczenie systemów antydronowych.
Autor: PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Kolejny transport z pomocą dla Ukrainy. "Jedziemy z prezentami do domu dziecka"
- Tadeusz Baryła: Rosja liczy na to, że Europa przyzwyczai się do wojny w Ukrainie
- Komisja ds. badania rosyjskich wpływów i pieniądze na Wielkie Jeziora w audycji My, Wy, Oni
- Debata o obecności Polski w UE. "Dała nam rozwój gospodarczy i naukowy"