ZUS zachęca do składania wniosków o rentę wdowią
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca do składania wniosku o wypłatę tzw. renty wdowiej. Do regionalnej placówki wpłynęło do tej pory 22 600 dokumentów.
Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Czym ona jest?
Łączenie wypłaty renty rodzinnej po zmarłym małżonku z własnym świadczeniem, na przykład emeryturą
– mówiła Anna Grabowska, rzecznik ZUS w województwie warmińsko-mazurskim. Maksymalnie może być to nieco ponad 5 tysięcy 600 złotych brutto.
Takie zasady będą obowiązywały do 2027 roku, a świadczenia będą wypłacane od lipca.
Można otrzymać pełną rentę rodzinną po małżonku (renta rodzinna dla jednej osoby wynosi 85 proc. świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłej osobie) i 15 proc. własnego świadczenia lub odwrotnie
– dodała Grabowska.
Trwa też kampania informacyjna ZUS. Do instytucji samorządowych oraz lokalnych stowarzyszeń działających na rzecz osób starszych niebawem trafią ulotki, które mają pomóc w przygotowaniu odpowiednich dokumentów przed wizytą w urzędzie.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Piasecka
Redakcja: M. Rutynowski







![Spektakularny finał manewrów Dzielny Dzik [ZDJĘCIA] Spektakularny finał manewrów Dzielny Dzik [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2F1000052204.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)



















