Obchody 100-lecia Plebiscytu na Warmii i Mazurach we wsi Groszki. To tam głosowano za przynależnością do Polski
We wsi Groszki koło Dąbrówna odbyły się obchody 100-lecia Plebiscytu na Warmii i Mazurach. To tam przebiegała granica Polski po przeprowadzeniu głosowania ludności w 1920 roku, kiedy nasz kraj odradzał się po 123 latach zaborów.
W Plebiscycie, który był wynikiem konferencji paryskiej, wzięło udział 60 procent mieszkańców Warmii i Mazur. Tylko 2 procent głosujących opowiedziało się za Polską.
Wieś Groszki była jedną z trzech, w której niemal wszyscy mieszkańcy głosowali za przynależnością do Polski. – Był to czas kiedy nasz kraj odradzał się po 123 latach zaborów – podkreśla sołtys Piotr Chyrzyński, przewodniczący Komitetu Obchodów Plebiscytu w Groszkach.
Nasi przodkowie wykazali się dużym patriotyzmem i odwagą. Podczas Plebiscytu przyjęto Groszki do Polski. To jest wieś graniczna.
Na mocy tego głosowania, niemal cały obszar plebiscytowy pozostał w granicach Niemiec. Do Polski przyłączono tylko trzy mazurskie wsie: Lubstynek, Napromek i Groszki.
– Ma to wymiar symboliczny – mówił uczestniczący w uroczystościach wicewojewoda warmińsko-mazurski Aleksander Socha.
Wymiar patriotyczny przede wszystkim. Jest to symbol dla tej społeczności, dla Polski. Przywiązanie do ojczyzny tego narodu polskiego, który tu na tych ziemiach mieszkał, było ogromne.
Historyk i regionalista Bogusław Łukwiński mówił podczas uroczystości, że data Plebiscytu 11 lipca 1920 roku, jest w historii Polski marginalnym epizodem i porównywał obrazowo jego wynik do wyniku meczu koszykówki.
Opcja za Niemcami 97, za Polską 3. Totalna klęska. Zauważcie był tam jeden rzut za 3 punkty i to dla naszych. W 3 mazurskich miejscowościach Groszkach, Napromku i Lubstynku mieszkańcy opowiedzieli się za przynależnością do Polski.
Potomkowie tych co w 1920 roku głosowali za Polską podkreślali, że tuż po pierwszej wojnie światowej nie było tam łatwego życia.
Rodzice moi i rodzice rodziców mieszkali tutaj i głosowali za Polską. Dziadek przeżył też ciężko wojnę, opowiadał o tym.
W obchodach 100-lecia Plebiscytu na Warmii i Mazurach w Groszkach, oprócz mieszkańców, wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i województwa.
Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Chmielewska