O uczeniu sztucznej inteligencji w audycji Po Pierwsze Gospodarka
Gościem audycji Po Pierwsze Gospodarka był dr Krzysztof Sopyła z firmy Ermland-Olsztyn. Gość Leszka Cimocha opowiedział m.in. o sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym.
Firma zaczynała jako start up z platformą do uczenia maszynowego i konkurowała z Microsoft i Google. Obecnie to zespół ludzi, który zajmuje się przetwarzaniem języka naturalnego w zakresie rozpoznawania obrazów i ich klasyfikacji.
OpenaAI opracowała niemal doskonałe narzędzie do pisania tekstów. Czy sztuczna inteligencja może sama się uczyć z wiedzy, którą się jej dostarczy?
Firma wykorzystała sztuczne sieci neuronowe do tego, aby nauczyć na bazie dostępnych tekstów, model języka. To coś, co potrafi przewidywać, mając kilka wyrazów, zdań lub paragrafów, kolejne słowa. W związku z czym generowanie tekstu polega na tym, że podajemy początek opowieści i się neuronowa podpowiada, jakie kolejne słowo byłoby najbardziej prawdopodobne. To się mieści w pojęciu słabej sztucznej inteligencji, czyli wyspecjalizowanej w danym zadaniu. Ten algorytm nie będzie w stanie zadziałać inteligentnie w dowolnym środowisku – nie umówi nas na wizytę do dentysty czy nie podejmie skomplikowanej decyzji finansowej
– tłumaczył Krzysztof Sopyła z Ermland-Olsztyn.
Posłuchaj rozmowy Leszka Cimocha
Redakcja: A. Chmielewska