Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lekarze z Olsztyna uratowali 17-latka przed amputacją nogi

Fot. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie

Sukces lekarzy pediatrów-ortopedów z Olsztyna i Warszawy. Przeprowadzili skomplikowany zabieg u 17-latka z Olsztyna z użyciem planowania przedoperacyjnego z zastosowaniem druku 3D, zespolenia mikronaczyniowego i przeszczepu tkanek.

Operacja Kamila Tatucha trwała prawie 5 godzin. Dzięki nowoczesnemu leczeniu ma szansę na odzyskanie pełnej sprawności, a nawet uprawianie sportu. To pierwszy taki zabieg pediatryczny na Warmii i Mazurach. Podobne przeprowadzają nieliczne ośrodki pediatryczne w Polsce.

Kamil choruje na neurofibromatozę (nerwiakowłókniakowatość), co sprawia, że złamania kości są bardzo trudne do leczenia. 3 lata temu chłopiec złamał kość piszczelową lewej nogi. Zachowawcze leczenie zakończyło się niepowodzeniem. Kamil poruszał się tylko o kulach. Miał deformację lewej nogi i dolegliwości bólowe.

Przemysław Jackowski, specjalista ortopedii i traumatologii z Oddziału Ortopedyczno-Urazowego z Chirurgią Kręgosłupa Szpitala Dziecięcego w Olsztynie wspólnie z zespołem zdecydowali o operacji ratującej kończynę przed amputacją. Przeprowadzono ją wspólnie z dr. n. med. Bartoszem Pachutą z Oddziału Chirurgii Onkologicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Bardzo się cieszę, że trafiliśmy na takich ortopedów, którzy nie dali za wygraną. Szukali różnych metod, żeby pomóc mojemu synowi. Jestem też szczęśliwa, że w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie będziemy mogli leczyć główną chorobę Kamila – neurofibromatozę. Dzięki temu, tu na miejscu, Kamil będzie pod stałą obserwacją specjalistów

– podkreśla Krystyna Tatuch, mama Kamila.

W poniedziałek pacjent ma być pionizowany. Jest duża szansa, że jeśli wszystko się wygoi, to już za około 4-6 miesięcy 17-latek będzie miał w pełni zdrowe nogi i będzie mógł normalnie funkcjonować.

Decyzją Ministra Zdrowia od 20 lutego Szpital Dziecięcy w Olsztynie został powołany do wąskiego grona wysokospecjalistycznych ośrodków kompleksowo leczących pacjentów z neurofibromatozami.

Fot. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w zdrowie, Olsztyn, operacja, leczenie, szpital dziecięcy, zabieg, szpital dziecięcy w Olsztynie, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy, 17-latek, amputacja, operacja nogi, Kamil Tatuch, Przemysław Jackowski
Janusz Cichoń: mamy bardzo mocną listę i walczymy o dwa mandaty europosła

- Jesteśmy przygotowani do wzięcia odpowiedzialności za Olsztyn – przekonywał w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł Platformy Obywatelskiej Janusz Cichoń, z którym rozmawiał Andrzej Piedziewicz. Na...

Zamknij
RadioOlsztynTV