Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
Logowanie
 

Do obiegu weszły nowe banknoty i monety z Kopernikiem

Banknot i moneta z Mikołajem Kopernikiem. Fot. NBP

Do sprzedaży trafiają dziś wyjątkowe banknoty i monety kolekcjonerskie. Narodowy Bank Polski przygotował je z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Wprowadzamy do obiegu 100 tysięcy banknotów zawierających najbardziej zaawansowanie zabezpieczenie – powiedziała dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP Barbara Jaroszek.

To zabezpieczenie umieszczone w lewym dolnym roku. Zabezpieczenie optyczne stanowi powtórzenie układu heliocentrycznego z efektem ruchu i głębi oraz efektu 3D. Oprócz tego na banknocie znajdują się elementy wizerunku, które przypominają życie i dzieło Mikołaja Kopernika. Na stronie przedniej jest jego najsłynniejszy portret tzw. portret toruński.

00:00 / 00:00

Banknot z Mikołajem Kopernikiem

Banknot z Mikołajem Kopernikiem

Do obiegu trafia też wykonana ze srebra wyjątkowa moneta o nominale 50 złotych.

Przedstawia portret Mikołaja Kopernika, który jest zlokalizowany przed Polską Akademią Nauk w Warszawie. Ciekawostką tej dosyć dużej srebrnej monety jest użycie bardzo specjalistycznej monety polegającej na umieszczeniu w niej bursztynu, który symbolizuje słońce.

00:00 / 00:00

Banknoty i kolekcjonerskie monety z Mikołajem Kopernikiem dostępne są we wszystkich oddziałach okręgowych Narodowego Banku Polskiego, a także w sklepie internetowym NBP.

Tymczasem pod koniec stycznia Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek z wizerunkiem Kopernika. Wykorzystano projekt, który jest elementem fromborskiego epitafium pochodzącego z bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja. Znaczek z wizerunkiem Mikołaja Kopernika został uroczyście zaprezentowany we Fromborku.

2023 to Rok Kopernika. Obchodzimy bowiem podwójny jubileusz: 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci astronoma.

Nowy znaczek z wizerunkiem Mikołaja Kopernika wprowadzony do obiegu

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy z IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w NBP, banknot, moneta, Rok Kopernika
Czym Kopernik naraził się dawnym mieszkańcom Elbląga? „Nie za bardzo go lubiano”

Z okazji Roku Kopernika radni Elbląga postanowili odnotować to rocznicowe wydarzenie. Kopernik większość życia spędził w oddalonym o zaledwie 30 kilometrów Fromborku. W Elblągu bywał często...

Zamknij
RadioOlsztynTV