Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niewpuszczenie do Braniewa rosyjskich motocyklistów wywołało reakcję rosyjskiego MSZ

Rosyjscy motocykliści każdego roku oddają hołd czerwonoarmistom pochowanym na cmentarzu wojennym w Braniewie. Natomiast zakaz dotyczy „Nocnych wilków”, fot. Tomasz Sitarz

Moskwa zagroziła Polsce „adekwatną odpowiedzią” w związku z niewpuszczeniem do naszego kraju rosyjskich motocyklistów. Rosyjskie MSZ wyraziło oburzenie z powodu uniemożliwienia wjazdu do Polski ośmiu obywatelom Federacji Rosyjskiej, którzy chcieli przekroczyć granicę w obwodzie kaliningradzkim. Według Rosjan siedmiu motocyklistów jechało do Braniewa na uroczystości 72 rocznicy zakończenia II wojny światowej, a jeszcze jeden na terenie województwa śląskiego próbował przyłączyć się do międzynarodowego rajdu „Drogami Zwycięstwa”.

Rosyjscy dyplomaci w specjalnym oświadczeniu napisali, że

obywatele Rosji coraz częściej zderzają się ze sztucznymi problemami, co pozbawia ich możliwości realizacji swojego prawa do odwiedzania mogił rodaków, którzy zginęli w walce o wolność i niepodległość narodów Europy, w tym Polaków.

W komunikacie znalazło się również stwierdzenie, że 10 kwietnia polska delegacja bez przeszkód mogła przyjechać do Rosji, aby oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Rosyjskie MSZ domaga się od Polski wyjaśnień i zapowiada, że może skorzystać z prawa do „adekwatnej odpowiedzi”.

Zdaniem pracujących w Moskwie unijnych dyplomatów, chcących zachować anonimowość, tego typu stwierdzenia budzą wątpliwości. W ich ocenie nie można porównywać przejazdu rosyjskich motocyklistów do wizyty rodzin oficerów zamordowanych w Katyniu oraz polskich dyplomatów i urzędników, którzy oficjalnie przyjechali do Rosji, aby pokłonić się ofiarom zbrodni stalinowskiej i katastrofy smoleńskiej. W dokumencie rosyjscy dyplomaci nie wspomnieli także o tym, że część motocyklistów, którzy od kilku lat są zatrzymywani na polskich granicach, brała aktywny udział w agresji na Ukrainie, w tym w aneksji Krymu, i w wojnie w Donbasie.

(K.Kantor/asocha)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rosja, Braniewo, motocykliści
Rosyjscy motocykliści oddali w Braniewie hołd czerwonoarmistom

Kilkuset Rosjan upamiętniło w Braniewie czerwonoarmistów pochowanych na tamtejszym cmentarzu wojennym. - Mamy trudną historię stosunków między Polską i Rosją. Jeśli chcemy zbudować wspólną pokojową przyszłość...

Zamknij
RadioOlsztynTV