Aktualności, Debata Publicystyczna
Niedziele wolne od handlu, samozatrudnienie oraz zmiany w kodeksie pracy. Posłuchaj debaty związkowców i pracodawców
Pierwsze wnioski dotyczące ograniczenia handlu w niedzielę, wzrost liczby samozatrudnionych oraz proponowane zmiany w kodeksie pracy. Gospodarzem debaty z przedstawicielami związków zawodowych i pracodawców był Marek Lewiński.
W dyskusji wzięli udział:
- Wojciech Kowalski – Warmińsko-Mazurska „Solidarność”
- Krzysztof Rogowski – OPZZ
- Waldemar Klocek – Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu
Ograniczenie handlu z niedzielę
W związku z wejściem w życie przepisów ograniczających handel w niedziele Państwowa Inspekcja Pracy, 11 i 18 marca, skontrolowała około 12 tysięcy placówek handlowych. 60 procent z nich było zamkniętych. Sprawdzono ponad 5 tysięcy otwartych. Inspektorzy ustalili, że wbrew ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele otwarto 147 placówek handlowych, to zaledwie 2,9 procent skontrolowanych. 11 marca odsetek ten wynosił 3,7 procent, a tydzień później 2,4 procent.
Samozatrudnienie. Plaga, czy sposób na rozwiązanie problemów?
Według ostatnich dostępnych danych Eurostatu udział mikrofirm w ogólnej liczbie przedsiębiorstw jest w Polsce jednym z najwyższych w UE. Ich produktywność zostaje mocno w tyle. W unijnym zestawieniu zajmujemy 3. miejsce od końca. Za nami są firmy z Grecji i Bułgarii. Liczba samozatrudnionych systematycznie rośnie. Szczególnie dotyczy to młodych pracowników, którym pracodawcy nie pozostawiają wyboru. Obecnie już blisko 1,5 miliona osób prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli doliczyć do tego osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych to liczba ta przekroczy 2 miliony osób.
Projekt nowego kodeksu pracy w jakimś stopniu to reguluje. Stworzono bowiem kategorię „samozatrudniony ekonomicznie zależny”. Odnosi się ona do osób, które będą świadczyć pracę jako samozatrudnione w wymiarze co najmniej 21 godzin na tydzień, przez okres co najmniej 182 dni.
Zmiany proponowane w kodeksie pracy
– Prawo i Sprawiedliwość nie popierało i nie popiera zwalniania z pracy kobiet w ciąży. Nie zgodzimy się na to – napisała na Twitterze rzeczniczka prasowa PiS, Beata Mazurek.
Problemem jest jeden zapis. Chodzi o paragraf szósty w proponowanym kodeksie pracy. Pracownikami, o których mowa na początku tego paragrafu, są kobiety w ciąży. W znowelizowanym kodeksie pracy mają się pojawić nowe rodzaje umów o pracę. Wszyscy mają mieć 26 dni urlopu. Między innymi takie zmiany proponuje komisja kodyfikacyjna do zmian w prawie pracy.
Posłuchaj debaty związkowców i pracodawców
Redakcja: BSChromy