Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Naukowcy z Olsztyna i Wiednia szukają sposobu na pozbycie się mikroplastiku ze środowiska
Zespół naukowców z Katedry Biotechnologii w Ochronie Środowiska UWM rozpoczyna badania nad wychwytywaniem mikroplastiku z oczyszczalni ścieków. Obecnie oczyszczalnie nie usuwają drobinek plastiku, który przez to trafia do środowiska.
– W wychwytywaniu go mają pomóc mikroorganizmy – wyjaśnia kierowniczka prof. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska.
Kluczowe jest wyhodowanie takiego zbiorowiska mikroorganizmów, który poradzi sobie z wychwytywaniem tego mikroplastiku i poradzą sobie z jego degradacją. Dlatego naukowcy będą szukać takiej „superbakterii”.
Na swoje badania naukowcy z Olsztyna dostali grant z Narodowego Centrum Nauki wartości ponad 1 mln 200 tys zł. Badania będą prowadzone we współpracy z zespołem naukowców z Uniwersytetu Wiedeńskiego.
Efekty ich pracy mają pomóc we wprowadzaniu nowych technologii w oczyszczalniach i ograniczeniu przenikania mikroplastiku do środowiska i naszych organizmów. Mikroplastik jest wszędzie – na wszystkich kontynentach, na szczycie Mount Everestu, w wodzie, którą pijemy i w naszej krwi.
Podczas zwykłego prania od ubrań, które są wykonane z poliestru, odrywają się mikrodrobinki – mikroplastik i trafia ze ściekami do oczyszczalni ścieków. Jeżeli uda nam się go złapać, by zatrzymać w oczyszczalni, to ten mikroplastik dalej nie będzie się do środowiska przedostawał.
Są to cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów. Nie jest neutralny dla naszych organizmów, dlatego trzeba starać się ograniczać jego przenikanie do środowiska.
Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski