Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Naukowcy z Olsztyna i Wiednia szukają sposobu na pozbycie się mikroplastiku ze środowiska

Zespół naukowców z Katedry Biotechnologii w Ochronie Środowiska UWM rozpoczyna badania nad wychwytywaniem mikroplastiku z oczyszczalni ścieków. Obecnie oczyszczalnie nie usuwają drobinek plastiku, który przez to trafia do środowiska.

– W wychwytywaniu go mają pomóc mikroorganizmy – wyjaśnia kierowniczka prof. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska.

Kluczowe jest wyhodowanie takiego zbiorowiska mikroorganizmów, który poradzi sobie z wychwytywaniem tego mikroplastiku i poradzą sobie z jego degradacją. Dlatego naukowcy będą szukać takiej „superbakterii”.

prof. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska Fot. uwm.edu.pl

Na swoje badania naukowcy z Olsztyna dostali grant z Narodowego Centrum Nauki wartości ponad 1 mln 200 tys zł. Badania będą prowadzone we współpracy z zespołem naukowców z Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Efekty ich pracy mają pomóc we wprowadzaniu nowych technologii w oczyszczalniach i ograniczeniu przenikania mikroplastiku do środowiska i naszych organizmów. Mikroplastik jest wszędzie – na wszystkich kontynentach, na szczycie Mount Everestu, w wodzie, którą pijemy i w naszej krwi.

Podczas zwykłego prania od ubrań, które są wykonane z poliestru, odrywają się mikrodrobinki – mikroplastik i trafia ze ściekami do oczyszczalni ścieków. Jeżeli uda nam się go złapać, by zatrzymać w oczyszczalni, to ten mikroplastik dalej nie będzie się do środowiska przedostawał.

Fot. uwm.edu.pl

Są to cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów. Nie jest neutralny dla naszych organizmów, dlatego trzeba starać się ograniczać jego przenikanie do środowiska.

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ścieki, naukowcy, oczyszczalnia ścieków, Grant, mikroplastik, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, badania naukowe, Katedra Biotechnologii w Ochronie Środowiska, mikroorganizmy
Bezpłatne kursy języka polskiego dla Ukraińców

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie organizuje bezpłatny kurs języka polskiego na poziomie początkującym dla Ukraińców. Spotkania prowadzić będzie Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Cudzoziemców. Jak powiedziała...

Zamknij
RadioOlsztynTV