Naukowcy szukają alternatywy dla śmieciowej żywności
Naukowcy z Olsztyna wypiekają pierniki o prozdrowotnych właściwościach.
W olsztyńskim Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN opracowywane są receptury pierników wzbogacanych w polifenole.
Jak wyjaśnia doktorantka, mgr Małgorzata Przygodzka, polifenole występujące naturalnie w gryce, odgrywają bardzo ważną rolę. Mają właściwości przeciwutleniające; zapobiegają chorobom serca i całego układu krwionośnego, są ważne w profilaktyce miażdżycy, spowalniają starzenie się organizmu, w tym skóry. To także związki, które przeciwdziałają tzw. stresowi tlenowemu prowadzącemu do wielu chorób, w tym nowotworów.
Olsztyńscy naukowcy chcą też wzbogacić swój produkt o polifenole pozyskane z innych naturalnych źródeł. Pracują też nad piernikami z dodatkiem przypraw zapewniających im prozdrowotne właściwości.
Pierniki z polifenolami mają zastąpić suplementy diety i stać się jednym z jej składników. Mają też być alternatywą dla czipsów czy słodkich batonów tak chętnie kupowanych przez dzieci i młodzież.
Naukowcy nie zdradzają receptur ani nazw przypraw, bo po opracowaniu przepisów chcą je opatentować. Nawiązali już współpracę z piekarnią, by wymyślony przez nich prozdrowotny produkt mógł trafić do konsumentów. (pap/karp/łw)