Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Kiedy otwarcie dworca kolejowego w Olsztynie? Znamy ostateczny termin
Nowy dworzec w Olsztynie i jego najbliższe otoczenie zostaną w całości udostępnione jeszcze w styczniu – zapowiedział rzecznik PKP S.A. Michał Stilger. Dodał, że obecnie trwają odbiory techniczne, a pasażerowie mogą korzystać z holu kasowego.
Jak przekazał Stilger, pozwolenie na użytkowanie nowego budynku dworca Olsztyn Główny zostało wydane pod koniec listopada i od tego czasu, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, pasażerowie mogą już korzystać z części dworca, a konkretnie z holu kasowego na poziomie -1.
Niedawno zakończył się demontaż dworca tymczasowego, ale cały czas trwają odbiory techniczne, usuwane są zgłaszane usterki i wykonywane są również drobne prace dodatkowe, m.in. wykończeniowe i przy instalacjach. Pozostaje jeszcze zakończenie prac związanych z zagospodarowaniem terenu przed dworcem
– poinformował rzecznik.
Dodał, że o dokładnym terminie otwarcia całego kompleksu dworca spółka będzie mogła poinformować nieco później. – Planujemy, że nowy dworzec i jego najbliższe otoczenie zostaną w całości udostępnione w styczniu 2025 r. – wskazał.
Wzrosły koszty inwestycji. Początkowo spółka podawała, że budowa nowego dworca będzie kosztować 71 mln zł brutto. W 2024 roku PKP podliczyła, że wartość inwestycji to 87 mln zł brutto.
Nowy Dworzec Kolejowy Olsztyn Główny to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w stolicy Warmii i Mazur. Obiekt powstał w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych, z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Będzie to czwarty w kolejności Dworzec Główny w Olsztynie. Pierwszy wybudowano w 1872 roku, drugi po 1945 roku, w ramach odbudowy pierwszego, natomiast trzeci – w latach 1969-1971.
Nowy dworzec ma nowoczesną formę, której towarzyszy reprezentacyjna przestrzeń w formie placu miejskiego z dobrym połączeniem z innymi środkami transportu. Ważnym aspektem inwestycji była budowa nowego tunelu pod dworcem i peronami, który pozwolił połączyć dwie części miasta, dotychczas rozdzielone torami.
Budynek dworca wzniesiono na planie trapezu; na elewacji frontowej znajdą się wielkoformatowy zegar, a tuż pod nim – zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków – pochodzący z dotychczasowego dworca neon „Dworzec Kolejowy”. Od strony peronów na elewacji został umieszczony napis z logotypem PKP i nazwą dworca.
Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., a wykonawcą robót budowlanych firma Torpol S.A., natomiast dokumentację projektową opracowała pracowania architektoniczna TPF Sp. z o.o. z Warszawy.
Autorka: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: Ł. Sadlak