Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Naukowcy opracowują suplement hamujący koronawirusa. W międzynarodowej ekipie są eksperci z Olsztyna

Fot. Adobe Stock

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN jest członkiem międzynarodowego zespołu, który opracowuje suplement diety hamujący infekcje SARS-CoV-2.

Międzynarodowe konsorcjum z udziałem naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie opracowuje w stu procentach naturalny suplement diety o działaniu hamującym infekcje SARS-CoV-2. Zawierający spermidynę i eugenol suplement ma działać dwojako: ograniczać działanie wirusów, a także wzmacniać mechanizm odpowiedzi odpornościowej. Suplement ma być dostępny na europejskim rynku już na początku przyszłego roku. Liderem projektu jest Uniwersytet w Bolonii (Włochy).

Projekt SPIN jest realizowany w ramach programu Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii w obszarze żywności EIT Food jako działanie doraźne w czasie, w którym wciąż trwają prace nad skuteczną szczepionką przeciwko koronawirusowi.

Opracowywany suplement będzie zawierał w swoim składzie spermidynę i eugenol, czyli substancje o potencjalnym działaniu przeciwwirusowym. Wcześniejsze badania wykazały, że eugenol ma zdolność do inaktywacji koronawirusa zwierzęcego i ogranicza namnażanie się wirusów w komórkach zainfekowanego gospodarza.

Z kolei spermidyna ma udowodniony pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i jej spożycie jest powiązane z niższym ciśnieniem krwi. Spermidyna oddziałuje też korzystnie na układ immunologiczny poprzez indukowanie autofagii czyli m.in. degradacji uszkodzonych lub niepotrzebnych komórek i białek.

Badania in vitro wykazały, że zakażenie SARS-CoV-2 ogranicza autofagię poprzez zakłócanie wielu szlaków metabolicznych, a obecność egzogennej spermidyny zmniejsza rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2. Może to sugerować, że przyjmowanie suplementu na bazie spermidyny i eugenolu może hamować rozwój zakażenia SARS-CoV-2 i powikłania jakimi są poważne, płucne często śmiertelne formy Covid-19.

Istotnym elementem projektu SPIN jest badanie postaw konsumentów wobec suplementów diety, a także ich stosunek do innowacyjnych rozwiązań w walce z koronawirusem. Każdy może podzielić się z ekspertami swoją opinią, wypełniając anonimową ankietę

W ramach projektu przewidziane są warsztaty dla naukowców, dietetyków, ekspertów ds. żywności i żywienia, pracowników sektora farmaceutycznego i studentów.

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAN Olsztyn

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, nauka, europa, badania, PAN, dieta, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności, koronawirus, SARS-Cov-2, tersty
Policja podaje: o prawie 30 proc. mniej przestępstw przeciwko mieniu. „Wpływ na to mogła mieć pandemia”

W pierwszym półroczu 2020 roku policjanci zanotowali w Olsztynie o 30 proc. mniej przestępstw przeciwko mieniu, niż przed rokiem i odzyskali skradzione mienie o wartości blisko...

Zamknij
RadioOlsztynTV