Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na zachodzie Mazur powstanie zupełnie nowa droga. Połączy autostradę A1 z drogą ekspresową S7

We wtorek podpisano umowę na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S5 Ornowo – Wirwajdy. Jak podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, to kolejne potwierdzenie, że epidemia koronawirusa nie zatrzymała polskich budów.

Adamczyk ocenił, że podpisana we wtorek umowa, chociaż dotyczy odcinka o długości 5 km, jest ważnym wydarzeniem, ponieważ służy stworzeniu spójnej sieci komunikacyjnej.

Na wschód od autostrady A1 rozpoczynamy realizację drogi ekspresowej S5, która do tej pory kojarzyła się z drogą łączącą Wrocław, Poznań i Bydgoszcz. Dzisiaj możemy powiedzieć, że droga S5 połączy nas z S7 i z drogą S51, która odchodzi od niej do Olsztyna, a później już z drogą ekspresową S16 w kierunku Mrągowa

– wyjaśnił.

00:00 / 00:00

Przypomniał, że odcinek drogi ekspresowej S5 Ornowo – Wirwajdy to łącznik między trasami krajowymi 15 i 16, który będzie południową obwodnicą Ostródy. Jak poinformował p.o. generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad Tomasz Żuchowski, dzięki podpisaniu kontraktu wartego 204 mln zł ma być gotowy w 2023 r. w nowym ciągu odcinek od węzła Ostróda Zachód. – Rozpoczęliśmy prace studium korytarzowego, który pozwoli ten odcinek spiąć z A1 w Nowych Marzach – zaznaczył.

00:00 / 00:00

Podczas wtorkowej wideokonferencji z udziałem ministra infrastruktury umowę na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S5 Ornowo – Wirwajdy podpisali przedstawiciele olsztyńskiej GDDKiA i Budimeksu SA.

Prezes Budimex SA Dariusz Blocher zapewnił, że inwestycja zostanie zrealizowana w terminie „co najmniej kontraktowym”, czyli w ciągu 31 miesięcy, z wyłączeniem okresów zimowych.

Wyłoniony w przetargu wykonawca wybuduje 5-kilometrowy odcinek S5 Ornowo – Wirwajdy, a także m.in. węzeł Ostróda Zachód, cztery wiadukty oraz dwa przejścia dla dużych zwierząt. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2020-2023.

Fragment Ornowo – Wirwajdy docelowo stanie się częścią drogi ekspresowej S5 na odcinku Grudziądz – Ostróda i stanowić będzie element ciągu dróg ekspresowych w północnej Polsce na linii wschód – zachód, na który złożą się: S10 Szczecin – Piła – Bydgoszcz, S5 Bydgoszcz – Grudziądz – Ostróda, S7 Ostróda – Olsztynek, S51 Olsztynek – Olsztyn, S16 Olsztyn – Ełk oraz S61 Ełk – Budzisko.

5-kilometrowy odcinek, za 204 miliony złotych, wybuduje firma Budmiex. Ma na to 31 miesięcy – powiedział Tomasz Żuchowski, pełniący obowiązki generalnego dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Oznacza to, że S5 z Ostródy do Nowych Marz w okolicach Grudziądza pobiegnie nowym śladem i nie będzie konieczności likwidowania istniejącej 16.

 

 
Źródło: PAP
Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w budowa, droga, Ostróda, S7, Ornowo, Wirwajdy
Warmia i Mazury dostaną ponad 178 mln zł na lokalne inwestycje drogowe. Pieniądze trafią do 19 powiatów

151 zadań w województwie warmińsko-mazurskim zostanie w tym roku dofinansowanych z Funduszu Dróg Samorządowych – poinformował Urząd Wojewódzki w Olsztynie. Ponad 178 mln zł rządowej pomocy...

Zamknij
RadioOlsztynTV