Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Kanale Elbląskim rozpoczął się awaryjny remont śluzy Miłomłyn

fot. Sławomir Ostrowski

Fot. Radio Olsztyn

Od poniedziałku do końca roku zamknięta będzie śluza Miłomłyn na Kanale Elbląskim. Jak poinformowały Wody Polskie wrota śluzy wymagają awaryjnego remontu.

Zamknięcie śluzy dla żeglugi wynika z potrzeby wymiany wrót dolnych i górnych.

Istniejące wrota zostaną zastąpione identycznymi, wykonanymi z nowego materiału

– przekazał Bogusław Pinkiewicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Awarię związaną z nieszczelnością górnych wrót wykryto pod koniec czerwca. Wtedy pracę śluzy wstrzymano jedynie na krótko, żeby wykonać doraźną naprawę i nie blokować żeglugi w sezonie letnim.

Sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim trwa zwykle od początku maja do końca września, gdy kończą pracę pochylnie. Po tym czasie można nadal korzystać ze śluz, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu. Przed zimą na kanale systematycznie zdejmowane jest oznakowanie, więc żegluga jest dopuszczona pod warunkiem dobrej znajomości szlaku. Droga wodna zostaje zamknięta wraz z wystąpieniem pierwszych zjawisk lodowych.

Kanał Elbląski

Zbudowany w 1862 roku Kanał Elbląski należy do najpopularniejszych wśród turystów dróg wodnych w regionie. Jest unikatowym zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Statki turystyczne i inne jednostki pływające, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne. Na kanale są też cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś i Ostróda.

Kanał Elbląski został w 2011 roku uznany za Pomnik Historii. Miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kanał Elbląski w Miłomłynie

Śluza Miłomłyn na Kanale Elbląskim

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za M. Boguszewski (PAP)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w remont, Kanał Elbląski, śluza Miłomłym
Postęp prac na budowie stacji kolejowej Olsztyn Główny. Zobacz zdjęcia

Ponad stu pracowników i kilkadziesiąt maszyn przebudowuje stację Olsztyn Główny. Do tej pory ułożono 6 km torów i 26 rozjazdów. Ustawiane są kolejne słupy i bramki...

Zamknij
RadioOlsztynTV